Inmultire rasinoase

In seara asta, prin oras am vazut intr-un tuia (cred ca asa se numeste) niste "conulete" pe care le-am desfacut si am gasit seminte. Le-am si pus in pamant. :) Sunt curios daca vor incolti avand in vedere faptul ca au ramas peste iarna si au indurat ingheturi, dezgheturi.
 

nikki

New Member
salut,am luat si eu seminte de brad nu stiu exact specia dar se desfacuse bulbul acela si avea cred ca vre-o 4 seminte asta acum 4 zile 10.10.2009,si le-am plantat in nisip ,ud zilnic aceste seminte ,eu le tin in casa 24 /24 si pe perioada zilei le tin la geam impreuna cu un neon de 18w ,crede-ti ca o sa germineze?sau cat dureaza germinarea ,astazi nu am mai rezistat si ma-m uitat la unu-l dintre ei se sparsese seminta putin la varf si am desfacut-o .pot tine neonul si noaptea aprins?
 
Rasar in 1-2 sapt in functie de specie, de temperatura, umiditate si de adancimea in care ai pus semintele. Am observat ca daca le pui mai adanc (sa zic 1 cm), ies mai greu dar mai vigurosi.Poti sa tii neonul non-stop aprins dar important e sa aiba lumina cand rasar ca altfel cres anemici, subtiri.
 

Nick.A

Member
Salve!
Neonul se tine aprins doar ca sa se asigure un iluminat aproape de cel natural pe timpul zilei,dar si ca sa incalzesca putin atmosfera.
Pe timpul noptii nu e necesar si in plus nu e natural sa aiba lumina noaptea.In padure cine le pune neoane brazilor? :rofl: :rofl: :rofl:
Numai bine!
 

bok

New Member
tudose_al3xandru a spus:
Bradutii mei au iesit la lumina! Au chiar 3 cm inaltime!
:D
I-am adus si eu in stadiul acesta, dar apoi s-au uscat..... :(
Vad ca la tine au crescut si au depasit perioada vulnerabila : http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Brazi/BFUXYNYOADNEGNSDLYC[url][img]http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Brazi/BFUXYNYOADNEGNSDLYC[/img][/url]
Cum ai reusit ? I-ar replantat dupa ce au rasarit ? Alte secrete sau tipsuri ?
Ca am gasit un con extraordinar de la un bradut argintiu. Sper sa iasa si la mine din nou....
 
Nu i-am transplantat deocamdata desi ar fi cazul. Nu le-am oferit conditii deosebite. Pamantul e asa: jumatate universal amestecat cu jumatate din fata blocului. Iii tin in balcon. Ii ud cand vin in weekend si cateodata cand isi aduc ai mei aminte ii mai uda si ei cel mult 1 data. Cam atat...
 

nikki

New Member
brazi

salut,mi-a aparut ceva la o saptamna de cand am pus acele seminte de brad ,cred-ti ca sunt chiar brazii.cum pot pune poze?din cateva seminte a inceput sa iasa chestia aia alba iar pe prin alte locuri am 1-2 fire verzi si au cam 2 cm lungime,nu pot sa imi dau sema ce este dar dupa textura nu pare a fi iarba .
 

elmo

Member
dar decat sa va chinuiti cu semintele de bradut nu mai bine va trimit eu niste pui gata crescuti?
Brazii cresc asa de greu si ar fi pacat sa nu va bucurati de ei mai repede
 

bok

New Member
Cum se pot trimite?
Ce varietati ai de brazi ? Ai si argintii? Cat sunt de mari, etc, etc
:?:
 

elmo

Member
era vorba despre puiet de brazi incepand de la 20-30 cm, dar...ma rog, scuze pt deranj.
 

nikki

New Member
ok,au iesit si la mine din 20 de seminte 20 de puieti ,cam 2 saptamani a durat pana sa iese acum le-a cazut coiful acela de la seminte ,cei care au fost ingropatii mai adanc au iesit mai verzi si au si radacina mai lunga (3-4cm) ceilalati au fost la 1 cm sun putin mai fiarvi si nu au verdele acela puternic ,am sa pun si poze cu ei.
 
Sus