inmultire mur si zmeur

victoria

Active Member
Vai ce pofta mi-ati facut de coarne.In copilarie mancam pana la loc comanda coarne din padure.Padurea se afla la 100m de casa bunicilor,si mergeam acolo in fiecare zi.
Chiar m-as bucura daca ar fi si corni altoiti ca mi-as lua si eu la anul.
Cat despre mure salbatice,la mine in zona(40 km de Bucuresti spre Alexandria),este plin.Si in curte si in tot satul.Se inmultesc intr-o veselie.
Eu as vrea zmeura galbena, ca am vazut in Hornbach ,dar era 50 ron si nu m-a lasat portofelul sa cumpar.
O intrebare am si eu : daca este altoita,mai face pui pe langa?
 

cafeluta

Member
Mnina a spus:
Porumbele are samburele rotund ca si fructul,cand sunt coapte nu mai sterpezesc gura,atunci la culoare se aseamana cu cea a prunelor brumarii.
porumbelele sunt ff bune si dulci dupa prima bruma
:)
e un fruct extraordinar
am zeci de arbusti insa unde nu trebuie :)
 

cafeluta

Member
isabella a spus:
Mnina , tu te pricepi la plantute de '' camp '', mai exista vreo planta care seamana cu coarnele ?
nu ai cum sa confunzi coarnele cu macesul
cornul e copac....macesul e tufa si e cel care sta la baza tuturor trandafirilor.....deci e plin de spini ( i se mai spune cacadar ) :)
coarnele au un sambure.....exact ca maslina....fructul de maces are foarte multe seminte mici
oricum ambii sunt comestibili.....chiar mai mult de atat ...fructele sunt foarte bune......ce pofta mi-ati facut de coarneeeee........vreau si eu sa plantez cu disperare....imi aduc aminte de copilarie.....:)
 

cafeluta

Member
in zona noastra ,,paducelul" este un copacel spinos care infloreste primavara primul , e plin de flori albe care au un miros ciudat .... nu stiam ca face fructe .... nu cumva e vorba de alt ,,paducel" ?
 

sicora fabian

Active Member
Cafeluţo, eşti din Iaşi şi eu nu ştiam! De ce n-ai venit la întâlnire? Da, cel despre care spui este păducelul. Bine ai venit!
 

crinutza

Member
Am cumparat anul trecut din supermarket un mur si un zmeur.S-au prins amandoua,murul e foarte inalt dar tot unul in schimb zmeurul, dintr-un fir au iesit 30(in curtea vecinei ca le-am pus langa gard iar eu am avut gainile in gradina si au ros tot ce-au gasit :) }Acum astept sa vad daca fructele vor fi asa mari cum aratau in poza ambalajului si sper si mai dulci decat ce aveam eu inainte in gradina,pentru ca am mai avut zmeur dar fructele erau mici si nu prea dulci.
 
Sus