inmultire mur si zmeur

cafeluta

Member
stie cineva cum se inmultesc murele si zmeura salbatica ?
am intr-o parte de teren si as vrea sa plantez in alta parte langa gard pentru a se catara pe el si a tine loc de gard viu ( stiu ca au o crestere rapida )
specific ca locul este la umbra , in padure
 

isabella

Active Member
Eu de curand am infipt in pamant cateva ''bete'' de zmeur , mi-a fost mila sa le arunc si deja au infrunzit.
 

cafeluta

Member
isabela....intre timp am greblat binisor , am mai curatat zona....si am gasit vreo 34536324 muri....
asa ca nu mai vreau sai inmultesc :):)
acum ma gandesc cum sa combin mura cu zmeura sa obtin tufe mixte
 

dana_rusu

Member
e mai greu pe prins corn ,dar daca ai rabdare mergi primavara devreme (el infloreste deja in feb martie,in paduri tinere si cauta puisori de corni mai mici,eu asa am facut sa stii ca nu cresc tocmai repede dar primavara cand infloresc si toamna cand frunzele se coloreaza in galben merita asteptarea.
 
A

Anonymous

Guest
in padure sunt corni salbatici,n-am vazut vreodata fructe pe ei
se gasesc la pepiniere corni.altoitzi...aia fac si fructe
 

ghimpe--

Member
Hmm, eu m-am imbuibat de coarne din corni salbatici, si nu odata :)

Anul acesta am mancat cateva coarne din gradina bunicilor dintr-un pui de corn care a rasarit in urma samburilor aruncati de mine dupa ce mancam coarnele din padure :rofl:

cafeluta, daca stiam pastram samburii si ii expediam :| daca mai apuc sa mai pap o sa pastrez samburii :wink:

PS: fructele coapte au o culoare visiniu-inchis si sunt dulci si aromate, nu ti se screpezesc dintii ca in cazul fructelor mai putin coapte :roll:
 

isabella

Active Member
Si eu am fost tentata sa mananc coarne de pe camp dar mi-a fost teama sa nu mananc din greseala altceva... :oops: Exista vreo planta care este asemanatoare cu coarnele sau pot manca linistita ?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Coarnele coapte sunt rubinii,lunguiete,au si samburele la fel,acum in septembrie se coc.Pentru amatorii bucuresteni recomand crangul de la Pusnicu,paralel cu lacul,pe dreapta.Se face si un jeleu minunat,chiar si cornata.
 

isabella

Active Member
Mnina , tu te pricepi la plantute de '' camp '', mai exista vreo planta care seamana cu coarnele ?
 

ghimpe--

Member
EU nu am vazut pana acum o fructa asemanatoare cu coarna, nu cred ca poate fi confundata (este ca o maslina dar mai subtirica, si rosie :) )

Ceva poze de pe goagle:



 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Porumbele are samburele rotund ca si fructul,cand sunt coapte nu mai sterpezesc gura,atunci la culoare se aseamana cu cea a prunelor brumarii.
 
A

Anonymous

Guest
macesele sunt cam ca o minge de fotbal american adica lunguietze si mai umflate la misloc si au in varf(la un capat) un soi de mustatzi in 5-6 colturi
coarnele sunt lunguietze
oricum la macesi recunosti frunzele de trandafiri si spinii,e imposibil sa le confunzi
da se coc cam in aceeashi perioada
 
Sus