Inmultire crataegus

andreiacamelia

Active Member
Eu am citit undeva ca se poate inmulti prin butasi terminali plantati in pamant de mranita! Asa ca succes la inradacinat! :)
 

andreiacamelia

Active Member
Uite un mic cop-paste, dar nu prea mult ca ma cearta Cornelia!
...se aleg ramuri semilemnificate si se sectioneaza dupa primele 3-4 noduri, plantandu-se pe substrat alcatuit din mranita de frunze sau turba in amestec cu nisip.
 

ghia_don

Active Member
Poti sa incerci si in primavara cu lastari lemnificati pusi direct in pamint cu pet in cap. Nu ai ce pierde daca incerci :D ...
 

riana

Active Member
presco ai tu arbustul? de unde l-ai cumparat? eu caut de foarte mult timp si nu gasesc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
presco ai tu arbustul? de unde l-ai cumparat? eu caut de foarte mult timp si nu gasesc.


Riana, gasesti la www.oazadepalmieri.ro In caz ca e disperata situatia si nu gasesti in alta parte! Si eu vreau sa-l cumpar, ca mi s-a pus pata pe arbusti fructiferi si srbusti ornamentali cu fructe
 

riana

Active Member
:rofl: cel cu flori albe il gasesti peste tot si pe marginea drumului nu are rost sa dai bani pe el
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
:rofl: cel cu flori albe il gasesti peste tot si pe marginea drumului nu are rost sa dai bani pe el

Ai dreptate, deja am ochit si prin oras cate ceva cu lastari, da' mi-e cam teama sa nu ma trezesc cu vreun sectorist ca ma-ntreaba de ce sap pe domeniul public!! :) :) :)
 

presco

Active Member
riana a spus:
dar de unde iau rosu ca sa altoiesc?

Riana nu-i frumos ce zic .....dar la noi este un arbust in parc de la care vreau sa ciupesc o ramurica. Infloreste superb are florile ca niste trandafiri minusculi. Eu cred ca am sa incerc altoitul, asa ca am sa ma duc pe malul Prutului dupa port-altoi :)
 
Sus