inmultire bulb

fixpix

Active Member
am facut-o dar nu asa cum scrie la carte. in iarna, duceam lipsa de spatiu si am inghesuit feliile in putin pamant, ghiveci mic... si au putrezit...
nah!
era un bulb de amaryllis de la mama si mai sunt vreo 25 ... asa ca... nu mi-am dat silinta.
 

cory_helen

Active Member
am inteles, calin... incearca sa faci din nou procedura ca la carte, poate iese... as incerca si eu, dar nu am bulbi, mie mi-au murit 5 bulbi iarna asta...

dar sa stii ca sunt interesata de experiment... sa pui si poze cand te hotarasti...
:D
 

fixpix

Active Member
Bineee... mai fur un bulb de amaryllis de la mama....
Poate sambata daca merg la tara, ma ocup si de ghivecele ei cu amaryllishi ca arata jalnic.
:rofl:
 
fixpix a spus:
probabil idea e ca bulbul trebuie sa fie in "pauza" .... adica fara radacini, fara frunze, fara flori. asa cum e o ceapa cumparata la piata.
de taiat, se taie felii mai groase. in 4 cred ca e suficient. depinde cat de multi bulbi vreti si cat de mare e si bulbul operat.
trebuie sa ramana pe fiecare felie cioturi din fostele radacini, ca de acolo vor da radacinile noi.
vb ca un expert, desi nu am incercat!

:wink:
Da, asa este, bulbul trebuie sa fie taiat in perioada de inceput a pauzei de "hibernare", asa am citit intr-un articol.
 
Sus