Inmultire brugmansie din seminte

happy

Well-Known Member
Am cumparat seminte de brugmansie sanguineea rosie din Olanda.Am pus la germinare in banuti de turba si in compost asa cum sunt indicatiile in limba olandeza(cu ajutorul traducerii Google bineinteles :D )
Sunt tare curios cum vor germina, am mai pus si altele dar nu au iesit decat trei buc :(

As fi curios cum a mai procedat si altcineva si cu ce rezultate! :wink:
 

luk20

New Member
Eu am semanat seminte de brugmansia suaveolens alba vara trecuta. Dar le-am pus in banuti de turba si pt ca era iulie, nu le-am mai acoperit. Rata de germinatie a fost destul de ridicata, cam 80% daca imi amintesc insa le-am pierdut pe parcurs.. Am si facut cateva cadou, cert e ca am ramas doar cu una care are peste 1m deja si se pregateste serios de flori. Are deja bobocei minusculi. Am tinut-o in vegetatie peste iarna, fiind plantuta tanara. Asta e experienta mea legata de seminte de brugmansia. Oricum, procesul e mult mai lent decat cu lastarii inradacinati. Eu am inradacinat lastari in orice anotimp, fara probleme, direct in pamant, fara pet, doar cu un riguros control al apei. Prea multa - putrezeste, prea putina - se usuca.
 

luk20

New Member
INRADACINARE LASTARI BRUGMANSIA
Toamna trecuta mi-a fost dat sa experimentez din plin inradacinarea la bruga. Concluzia a fost urmatoarea: lastarii lemnificati inradacineaza in procent mai mare dect cei nelemnificati. Toamna. Primavara si vara este exact pe dos, lastarii tineri se prind mai repde. Exista un mit potrivit caruia brugmansia alba cu frunza catifelata se prinde doar in mai. Pot sa infirm acest lucru.
La inradacinare am folosit pamant de gradina in amestec cu mranita. Dar am pus lastari leminificati si in apa si au facut radacini foarte frumoase in aproximativ 3 (noiembrie-februarie).
 

geodezia

Well-Known Member
brugmansia

nici mie nu mi-au iesit plantele din datura tutu . mai astept . am gasit printre samintaiurile mele ceva seminte de datura metel am pus in apa 1 zi au germinat si am aruncat in pamint sunt curioasa ce ma fac cu atitea plante daca or iesi ... ca au fost vreo 30-40 de seminte ... trebuie musai sa le plantez . le pun pe la poarta ce sa fac daca o vrea si o vrea sa rasara . .... ca cele de afara ma uit la ele si nu vor sa ma bucure ... asta e ...
 
Sus