Inmultire Adansonia digitata - baobab

sarselia

Active Member
Moderator
Bafta mare cu germinarea lor!
La mine au germinat relativ repede- asta din cate imi amintesc.
In schimb acum inca nu sunt intrati in vegetatie.Cei pe care i-am tinut la caldura in iarna si-au pierdut frunzele pe care le-au avut atunci cand i-am scos afara.
Acum toti 3 sunt fara frunze si asa ca ii astept sa vad ce mai fac.
 

Aura

Member
Multumesc!
stai linistita, din cele citite, am aflat ca asa se intampla, isi pierd frunzele temporar. :D
Aura
 

Aura

Member
niciun semn de la semincioarele de baobab.Am cautat la ele..nu-s putrezite...dar nici alte ganduri nu au...uf, si imi doream asa mult...sper ca va germina macar una... :D
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Auriciule pune semintele undeva unde sa le vada soarele.
Ale mele stateau cu punga in cap si la soare.
Bafta mare si tin pumnii!
 

Aura

Member
baobabul meu

fac numai "nesarate ":cry:
imi doream asa mult un baobab....si nu avea de gand sa germineze...dupa ce m-am documentat eu mai mult..am aflat ca poate dura luni de zile germinarea semintelor de baobab..unii recomandau sa le fierbi....unii ziceau ca dupa un timp isi pierd valabilitatea...casanse de germinare sunt una la 5 semincioare...incepeam sa intru la idei....asa ca am inceput sa arunc semincioarele pe unde am apucat...nu mai stiu prin cate ghivece si care....ba mai mult , cateva semincioare le-am fiert...si apoi le-am polizat( ca pe semincioarele de Delonix)...pe unele le-am tinut pe servetel iar zilele trecute..o semincioara( din cele tinute intr-o cutie pe servetel) se crapase....si ceva alb cam vroia sa iasa din ea..asa ca repede am azvarlit-o in pamant....bucurie mare... :D asa ca ma apuc si caut pe net..imagini despre germinarea, despre baobabi cand sunt mici, mici...si ce vad??? ca baobabii de pe net,in faza lor incipita de crestere ,seamana cu ceva ce am eu intr-un ghiveci....si acum sa va povestesc ce aveam eu in ghiveci...
zilele trecute ..in ghiveciul cu carambola...gasesc rasarita o plantuta, doua frunzoaie cam maricele....si de un verde tare crudan..tija de care erau prinse..era destul de groscioasa pt o plantuta aflata la prima zi de viata....dupa cele doua cotiledoane..am banuit ca ar fi vrun bob de fasole..sau de dovleac...nu am acordat prea multa atentie....dar cum eu sunt tare curioasa si grijulie...a doua zi...am scos plantuta misterioasa din pamant gandindu-ma eu ca asa planta riguroasa trebuie sa mai aiba prinsa de radacina si semincioara..si ca asa o sa identific eu....asa ca am scos-o fara a sta prea mult pe ganduri(convinsa ca e fasole..dar de unde fasole?/ ca eu niciodata n-am platat asa ceva in ghivece)..nicio semincioara nu era prinsa de radacina pivotanta....probabil ca se ratacise prin pamant asa ca am pus la loc plantuta....
dupa intamplarea aceasta a urmat germninartea acelei semincioare de baobab ( metoda cu servetelul) si cautatul pe net....asa am pus eu lucrurile cap las cap...si concluzia:...am baobab! :) ii scriu persoanei de la care am semincioarele..ii cer parerea..si ma asigura ca plantuta e baobab...ma ia la zor ca de ce l-am scos din pamant asa devreme..ca risc sa-l pierd...ca i-am ingreunat cresterea...de unde sa stiu eu ca e baobab?? n-am vazut in viata mea baobab..nici mare..si in niciun caz...un baobab "bebe"....
au trecut vreo doua zile de cand am scos baobabul din pamant si l-am pus la loc..vad ca nu s-a ofilit... :D in plus, astept si baobabul celalalt... :D
sper ca va rezista baobabul scos din pamant...si ca semincioara din servetel va duce la capat lupta....

http://libellule.sunphoto.ro/baobab/18043165

http://libellule.sunphoto.ro/baobab/18043174
sunt bucuroasasi sper din tot sufletul sa dureze mult aceasta bucurie oferita de Micul Print. :D
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur extrem de mult pentru reusita ta!
Desi nu stiu de ce dar nu pot vedea pozele.
:(
Bafta mare si sa te bucuri de ei!
 

Aura

Member
baobabul meu-Micul Print

Nu stiu de ce nu reusesti sa accesezifotografiile... :( la mine se deschid....
uite, mi-a germinat si semincioara de care ziceam :D asa ca acum am doi baobabi..acesta , al 2-lea..este Micul Print Jr 8)
m-a bucurat mult..credeam ca nu voi avea reusita cu aceste semincioare,. dar uite ca mai devreme sau mai tarziu..imi cam rasar toate...rabdare sa am... :D
imi amintesc ce ziceai tu sau altcineva ...ca baobabii tai seamana cu niste visini...si eu ma asteptam sa vad rasarite plantute ca visinul... :mrgreen: nu-i asa..in primele lor zile de viata ...frunzele sunt asemanatoare putintel cu cele de spanac,de fasole...pe parcurs , frunzele capata aspectul celor de visin :D
e o minune ...am vazut totul..cum frunzulitele acelea doua stateau inghesuite intr-un bob mic, mic... :D

http://libellule.sunphoto.ro/baobab/18197023

..sau poate avem specii diferite de baobab :D

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Acum am vazut pozele tale.
Din pacate eu nu i-am pozat pe ai mei asa de mici si nu mai tin minte cum aratau.
Dar se prea poate sa fie specii diferite.
Trebuie sa le fac si eu poze zilele acestea pentru a-i vedea cum arata acum.
Cel mai mare a intrat in vegetatie si tot la fel cel mic dar mai am unul mare ce inca nu vrea sa intre in vegetatie.Nu stiu de ce pentru ca are parte de acelasi tratament ca si fratii lui.O fi mai lenes...
Sa ai bafta cu ei!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari pentru reusita!
As vrea sa te intreb cati ai in acel ghiveci?
Trebuie mutati in ghivece separate pentru a creste.Asa,la inghesuiala s-ar putea sa nu le placa foarte mult.
:wink:
 

Aura

Member
Am 2 intr-un ghivecel mic. Sa-i mai separ acum?intotdeauna am emotii mari cand le schimb ghivecele, plantele suporta cu greu transplantarea....
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cam asa erau si ai mei.Inghesuiti....
Eu am avut 3 intr-un ghiveci pana cand am vazut ca ceva nu e in regula.Stateau cu totii si am zis ca mai bine incerc sa ii mut pe fiecare in ghiveciul lui pentru ca riscam sa-i pierd.
Mai lasa-i putin si pe urma muta-i separat pentru ca au nevoie de spatiu.
Cei care au stat in ghivece mari au crescut mari pe cand cel pe care l-am lasat intr-un ghiveci mic a ramas mic.
Revin si eu maine cu poze.
Bafta mare!
 

Aura

Member
Multam pt sfaturi! :D o sa incerc sa fac asa, dar nu gasesc ghivece adanci, adanci....cred ca s-ar simti bine in ghivece inalte....am observat ca radacina lor e tare lunguiata.Stii ce ma gandeam? sa-i plantez in sticle taiate...ce zici ? e o idee buna? poate ca ghiveciul-pet nu va fi estetic ..dar macar sa le fie lor bine asa, o sticla de 2 l taiata cat mai de sus....
...de fapt ,mai iau in calcul o varianta...daca e ceva sa nu-i pierd pe amandoi...o sa transplantez ,pt inceput ,doar unul. Daca ii va merge bine, il voi planta si pe celalalt.... :wink:
Aura
 

Aura

Member
eei, curaj, Sarselici...sunt pomisori de peste mari si tari.... :D le e si lor greu sa se adapteze la noi...sa-i intelegem.Oricum ,ai tai arata bine. Vad ca trunchiul lor s-a lemnificat..nu mai sunt simpli lastarei.
azi eu am mai gasit unul rasarit in ghiveciul de la avocado

http://libellule.sunphoto.ro/baobab/19794207

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aura de ce spui asta?
Nici ai mei nu arata stralucit acum pentru ca sunt fara frunze dar cred ca inca supravietuiesc.
S-ar putea ca si al tau sa fie la fel.
Unde il tii?

Corina si eu te-as sfatui sa mai astepti putin cu semintele pana se va face mai cald.Vor germina si mai repede si sansa de supravietuire va fi mai mare.
:wink:
 

Aura

Member
Arse, l-am tinut intre geamuri..ca avem geamuri duble la sufragerie..adica nici la cald...nici la prea frig...
Intr-adevar i-au cazut toate frunzele...si a inceput sa se usuce la varf...am abservat ca asa incepe deseori moartea plantutelor mele....
Sper ca a intrat doar intr-un repaus...

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si la mine anul trecut li s-au uscat celor 2 Baobabi varfurile dar a dat lastari de mai jos.
Acum cred ca li s-a intamplat la fel.
Asa ca nu te speria foarte tare ca poate totusi nu e nimic.
Tin pumnii sa le mearga bine!

Din pacate conditiile pe care noi le putem oferi iarna acestor plantute exotice nu sunt tocmai ce si-ar dori ele, dar merita incercat.
 
Sus