Ingrijire plante acidofile

angela draganoiu

Active Member
exista ingrasamint special pt azalee eu l-am luat mai de mult de la Romstall Garden acum cred ca se gaseste si la celelalte magazine OBI sau Hornbach. sau mai exista un regenerant, cam scump - eu am dat pe el 18 ron, si care se gaseste cam peste tot.
 

karmenutza

Member
Pai acum chiar mi-as dori, sa mai faca cateva frunze. El are niste frunze mari, care sunt negre cam toate, ori varfurile, ori pana la jumatatea frunzei. Mai are cateva frunze mici, mai recent aparute, care nu au pete deloc. Cele mari banuiesc ca s-au inegrit cand planta era inundata, la ai mei pe hol. Era foarte plina de apa, am scos-o , am scurs-o etc. Cele mari patate oricum se vor duce - mai devreme sau mai tarziu - si ma gandeam sa-l impulsionez sa mai scoata cateva. Ca el cand e "inghesuit", face flori, nu?
 

angela draganoiu

Active Member
vorbesti de azalee, nu ? sezonul lor de inflorire este acum, din toamna (cam de prin noiembrie) pina prin martie, apoi au o perioada de repaos. bobocii se formeaza incepind cu august.
 

karmenutza

Member
Nu, eu am o azalee si un anthurium, ca plante acidofile. Azaleea nu are probleme. A facut chiar boboci acum, dupa ce la inceputul lui noiembrie am primit-o inflorita. I-am pus pamant de acidofile si e ok.
Anthuriumul este cel care are frunzele mari cu probleme si as vrea sa-i mai apara altele noi. E din soiul acela mari, cu frunze si flori mari. Imi era frica sa-i pun ingrasamant din acesta, ca sa nu-l omor. De-aia tot intrebam care e concentratia care "se cere" pentru ele, sa nu-l distrug mai mult decat e....as vrea sa-l ajut, sa-l stimulez cumva....

P.S. In azalee am gasit un viermisor alb, mic. Dar data trecuta i-am facut baie cu totul, am scufundat-o in apa si am pandit-o sa vad daca iese vreunul si...nu. Nu am vazut nici unul.
 

Fleur

Active Member
Daca anthuriumul are pamant ul schimbat de mai putin de o luna, inca nu-i pune ingrasamnat, fiindca are el substante nutritive suficiente pt 4-6 saptamani.
 

Sash

Active Member
ingrasamant ptr. azalee am cautat si eu in obi si hornbach berceni de curand si nu era.
 

azalee

Member
Eu am o azalee pe care o ud cu apa fiarta si racita peste care adaug zeama de lamaie un pic. Cand am primit-o avea foarte multi bobocei iar acuma a inflorit toata.
 

ena

Member
Eu toate florile le ud cu apa fiarta si racita daca nu am apa de ploaie. E foarte indicat sa pui ghiveciul pe bile de argila umede. Eu am mai multe azalee si incepuse sa le cada frunzele. Dupa ce le-am pus pe bile de argila s-a stopat caderea. Acum am cumparat si ingrasamant special pentru ele. Sper sa-si revina.
 
A

Anonymous

Guest
ingrashamant azalee

Sash a spus:
ingrasamant ptr. azalee am cautat si eu in obi si hornbach berceni de curand si nu era.
la hornbach au ingrashamant pt plante acidofile sau pt rododendroni (lichid si solid" incearca cu de ala
 

karmenutza

Member
Pentru ca nu am gasit ingrasamant pentru acidofile eu le-am pus pentru plante cu flori. Si vad ca nu s-au suparat. Gardenia chiar a facut o floare dupa asa masa copioasa. Si azaleea face frunzulite si lastari.
 

veretregn

Active Member
Plantele acidofile au nevoie de un pH mai mic de 6. Există substraturi speciale, fertilizatori speciali (pentru hortensii, azalee și rhododendroni) și bineînțeles turba.

Nu necesită o îngrijire specială. La fel cum și vărzoasele nu necesită o îngrijire specială.
 

danya

Active Member
Va rog mult, spuneti-mi care dintre aceste plante sunt acidofile:
Anthurium
Gardenia
Feriga
Dracaena
Spatiphillum
Clivia
Jasmin
Hibiscus
Philodendron
Sansieveria
Schlumbergera
Ripsalidopsis
Violeta africana
Phalenopsis
Cactusi
Epipremnum
Philodendron
Hoya
Streptocarpus
Dieffenebachia
Ficus benjamina
 

Nicolle

Member
Cele mai cunoscute flori de apartament acidofile sunt:
Azalea, Camelia si Gardenia, Anthurium, unele Orhidee,Violetele africane,Gloxinia.
 
Sus