Ingrijire plante acidofile

cornelia

Fondator
Membru staff
Cunoasteti faptul ca plantele acidofile necesita o ingrijire mai atenta. Cred ca pana la urma e vorba de pastrarea unui echilibru al ingrijirilor de fiecare zi + pH-ul solului. Cum controlati valoarea lui?
 

oana_oana

Member
exista ingrasamant special pentru plantele acidofile? ca am intrebat si mi s-a spus ca nu. exista doar pamana(turba) acid, asa mi s-a spus. chiar nu ma pricep si vreau sa stiu voi cum faceti sau ce folositi?
 
A

Anonymous

Guest
Eu inlocuiesc primavara solul de la suprafata cu pamnat pentru conifere
 

lili

Member
Ingrasamantul pentru acidofile il vei gasi in comert ca si ingrasamant lichid pentru azalee si rhododendroni. Il poti folosi la toate acidofilele ( azalee, hortensia, camelia, erica etc) .
 

oana_oana

Member
multumesc din suflet lili. acum stiu exact la ce sa ma uit.
am tot intrebat vanzatoarele de la magazinele de flori, dar ziceau ca nu exista special pentru acidofile, iar eu eram ferm convinsa ca ceva ceva exista pentru ca am aflat de la voi, dar nu stiam exact ce. multumesc inca o data.
 

calin123

Member
ingrasamint pt. plante acidofile exista si sub forma de granule ( am luat eu e importat din Germania )
 

calin123

Member
revenind la intrebarea pusa : nu am controlat nicicum valoarea PH -ului. la rhododendronii pe care ii am cind i-am plantat le-am pus pamint de conifere sa pt plante acidofile si din cind in cind vara ii ud cu o solutie de otet
 

simona2

Member
Am cumparat din farmacie fiole de fier si am pus cam 1/4 din fiola la 1 l de apa . ( pentru inlocuirea chelatilor de fier )
 

Simina

Active Member
Credeti ca e necesar a muta o azalee plina de boboci intr-un vas mai mare? Am luat-o vineri si mi se pare ghiveciul cam mic pentru cate ramificatii are.
Ma gandesc ca e timpul sa infloreasca si n-as vrea sa o supar cu mutatul.
Pentru ea folosesc pamant pentru plante acidofile.
 

Leanna

Member
Nu cred ca ar trebui s-o deranjezi,mai ales ca are boboci..are reteaua de radacini fina...si ar putea sa se "supere". Poate o mai lasi sa se acomodeze cu noul loc. :wink:
 

Floria

Active Member
Simina,
Incearca sa o ridici din ghiveci. Daca iese usor fara sa curga pamantul dintre radacinile plantei, o poti transplanta cu usurinta si fara probleme intr-un ghiveci putin mai mare fara a se simti deranjata. Important este sa completezi pe langa balotul ei cu pamant pentru azalee. Si daca ii ies "musatile" prin fundul ghiveciului , atunci este obligatoriu sa o muti. Producatorul nu a mai facut asta pentru ca avea intentia s-o dea la vanzare si nu era bine s-o mute inainte de a face boboci. Apoi, interesul producatorului este sa o tina in ghiveci mic pentru a-i forta inflorirea devreme.
 

iuli

Member
cornelia,exista vitaflora pentru violete dar este bun si pentru gloxinii?tu ce ma sfatuiesti?pe la noi nu exista nimic de genul asta si trebuie sa comand prin cineva si mie teama sa nu gresesc si sa omor cu voia mea florile
 

karmenutza

Member
Adica - pot pune ingrasamant pentru plante decorative prin frunze - unui anthurium? Care inca nu are de gand sa infloreasca, a fost putin traumatizat si acum e perioada de refacere.
 

Fleur

Active Member
Poti sa pui si ingrasamant pt plante verzi dar vei avea bogatie de frunze nicidecum flori. De de nu pui din cel pt plante cu flori pe care-l tolereaza bine toate florile? Incepe numai cu 1/2 de doza.
 
Sus