ingrasamant osmocote

Aura

Member
Buna ,
am si eu un banan....care stiu ca nu mai am nicio sansa pt a-l salva...dar in salvarea acestui banan, cineva mi-a recomandat "osmocote". Am inteles ca este un ingrasamant f. bun, asa ca dupa ceva cautari pe net si dat de cateva telefoane, l-am gasit.Costa 35 , 00 Ron o cutie de un kg...si este universal, cel putin eu din acesta am cumparat pt ca era unul si pt conifere.M-am apucat si am pus si la cateva plante din casa...adica la o craciunita...la mandarin si la inca o planta care nu stiu cum se numeste.Din cate stiu, nu prea este indicat adaugarea de ingrasaminte in timpul iernii, dar ...am zis ca poate fac bine, decamdata ingrasamantul nu a dat rezultate in cazul bananului, iar la celalte plante nu a facut rau...la mandarin am pus..pt ca ii cazusera toate frunzele, iar doamna de la floraria de unde l-am cumparat , m-a sfatuit sa-l "ajut" cu niste ingrasamant...
Ce parere aveti?
Aura
 

Aura

Member
Da. din acesta am luat. Cel din prima fotografie. Am gasit in magazinul Decoflora., din Bucuresti, in apropierea parcului Gradina Icoanei (pe la Romana). In hipermarcheturi nu am gasit.
Aura
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Aura, din ce stiu eu, plantelor cu probleme nu li se administreaza ingrasamant pt ca poate avea efecte contrare, sa le faca mai mult rau decat bine.
Osmocoteul este ingrasamant cu eliberare lenta...asadar nu poate fi decat ok daca respecti doza recomandata.
succes!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mandarinului daca i-au cazut frunzele schimba-i pamantul cu unul pt citrice si pulvezizeaza apa pe frunzele ramase.
 

Aura

Member
Nina,
nu mai am pe ce pulveriza...pt ca nu mai are nicio frunzulita,doar mandarinele stau in el....
Aura
 

Aura

Member
Gradinar1,
multumesc pt sfaturi. Cred ca ai dreptate, vad ca bananului meu i s-au uscat si mai rau frunzele de cand i-am pus ingrasamant....uff, nu mai stiu cum sa procedez....credeam ca-i fac bine....
Aura
 
Sus