Indragostiti de trandafiri

rem_2007

Member
Gabiuta am sa pun o poza cu el pentru ca e deja inflorit dar eu nu sunt la gradina inca. E o frumusete de trandafir care a fost plantat de tatal meu total aiurea si lasat neingrijit. De anul trecul l-am ingrijit eu iar acuma se vad rezultatele. Colac peste pupaza, a mai plantat tata si un prun amarat langa el, prun care era plin de tot felul de purici si l-a umplut de "respect" complet!
Anul acesta toti pomii fructiferi dar si trandafirii au fost invadati de purici si un soi de paianjeni care-si depun ouale sub frunze si acestea in final se chircesc si se usuca.
 

nae

Member
Si eu o gramada de probleme cu purecii rem :( Partea buna e ca functioneaza spray-ul pe care l-am luat de pe la Bricostore, partea proasta e ca se pare ca are un efect negativ si asupra florii...de fapt pe spray scrie "a nu se da in perioada de inflorire", insa nu rabd purecii aia deloc :)
 

rem_2007

Member
Nae nu cred ca solutia e sprayul, nu sunt de meserie dar am fost la un magazin fito-sanitar si mi-a recomandat TALSTAR (sunt niste fiole cu insecticid concentrat cu spectru larg de activitate se folosesc cu succes in combaterea daunatorilor la vita de vie, pomi fructiferi, legume si plante ornamentale) si impotriva larvelor de paianjeni si impotriva puriceilor. Am vazut aici pe forum si un alt remediu si anume MOSPILAN ( http://www.aectra.ro/product.php?prod_id=246 ). Eu nu am folosit niciodata dar poti citi la rubrica de specialitate.
Succes in combaterea daunatorilor!
PS.
1. Nu e recomandat sa expui planta la soare dupa tratamentul cu spray parca, am avut si eu si se pare ca functioneaza mai bine la plantele de apartament.
2. De aici reiese ca TALSTAR are un spectru mai larg decat MOSPILAN http://www.gradinarul.ro/substinsect.htm
 

AngelEyes

Member
Eu am scapat trandafirii si un cais abia plantat anul asta de puricii de plante verzi si albi cu Mospilan.Insa am folosit tot plicul la jumate de litru de apa :rofl: Frunzele sunt super ok,la fel si florile lor.Nu au fost afectati deloc...iar musculitele negre si alte insecte care au incercat sa se infrupte din trandafiri le-am gasit moarte pe frunze si flori :D NU recomand folosirea unei concentratii asa de mari la asa putina apa...eu am pus asa pt ca plicul meu cu Mospilan era expirat de 2 ani si nu mai stiam ce putere are :)
 

albela

Active Member
Trandafirul meu care a inflorit primul a facut anul asta niste flori enorme, cu mult mai mari fata de cele facute in ceilalti 2 ani anteriori. Abia le poate tine. Va fi nevoie sa sustin crengutele care arata de parca sunt gata sa se rupa. Nu inteleg de ce?
 

rem_2007

Member
Albela am patit si eu asa cu un trandafir plantat in toamna 2006. M-am gandit ca a facut flori mai mari decat anul trecut deoarece anul trecut a fost si pui dar a fost si seceta mare, nu stiu ce sa zic...oricum e bine! :petrecere:
Cristiana, sa-ti traiasca si infloreasca! Superbi si multi! :clap:
 

albela

Active Member
Rem, m-am gandit si eu ca primul an a fost pui, al doilea a fost seceta, dar chiar si asa..., e dublu ...:?
Cristiana, sunt absolut minunati.
 

Cristiana

Member
Rem 2007, eu cel mai mare succes la plantat si transplantat trandafiri dar si alti arbusti l-am avut toamna, cam pe la inceputul lui noiembrie, cand plantele intra in repaos. Reteta mea la trandafiri este tundere, dezgropat si fasonare radacini, mocirlire sanatoasa si multa apa dupa plantare.

Am vazut ca pe unele soiuri au aparut pete de fainare si patare neagra dupa atata ploaie cata a fost, asa ca azi ies la stropit cu Bavistin. Si daca e bal, bal sa fie, bag si un insecticid, sa fie meniul complet, caci am vazut si ceva paduchi, iar albina croitoare pandeste dupa colt.
 

rem_2007

Member
Buna treaba, si eu mai bag combinate antifungice cu antidaunatori, si mie-mi place balul! :dans: Fasonarea cum o faci?
Albela iti inteleg mirarea dar sa fim fericite! Bolnavi nu cred ca pot fi...doar GRASI! :rofl:
In curand am sa postez si eu poze si ai sa vezi cum este trandafirul!
 

albela

Active Member
Asa e rem :) . Sunt curioasa sa vad daca povestea o sa se repete si la alte soiuri care abia acum infloresc.
 

Cristiana

Member
Fasonarea e tunderea relativ uniforma a radacinilor caci, in functie de varsta trandafirului, te poti trezi si cu radacini lungi de 40-50 cm. Eu le las la 20-25 cm cel mult si obligatoriu le tai varfurile la toate, incercand pe cat posibil sa le aranjez cat mai simetric, apoi hop in galeata de mocirla.
 

Cristiana

Member
Va multumesc tuturor, daca va place o varietate anume, spuneti-mi si incerc sa va prind butasi sub pet. Desi n-am facut treaba asta pana acum, vad ca vecinii mei practica cu succes procedura, asa ca de ce nu?

Violeta, cel mai si cel mai parfumat e General Mc Arthur (cataratorul roz-fuchsia), are un parfum de trandafir de dulceata.
 
Sus