Indragostiti de trandafiri

nae

Member
Multumesc mikisor. O sa caut sa aflu ce este cel mov, deoarece pe linga faptul ca arata super, miroase si mai super ! era sa cad cind m-a chemat sotia sa "vad" cum miroase, e incredibil de parfumat. S-a deschis complet azi, are o floare mai mare decit tulpina cu totul, ca doar e plantat numai de vreo 6 saptamini si nu apucat sa se "lungeasca".
Am luat si eu o clematita, insa nu mai stiu ce e ca pisoiul meu a distrus ambalajul...om vedea cind o face flori :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nae,este un "maidanez" :rofl: .L-am prins cu petul acum vreo 5-6 ani cind s-a intrat cu buldozerul intr-o curte de linga mine si a rupt tot ce se putea.Am salvat rugind insistent proprietarul sa-mi de avoie s aiau niste lastari de trandafiri, citiva crini si doua-trei zambile.Fostii proprietari aveau o curte plina de flori si acum s-a ales praful ca e numai beton :( .Deci nu stiu ce este.Am vreo 6 buc.Dar preferatul meu este asta
.Din boboc pina se deschide trece prin diverse nuante :D
La fel de frumos este si asta iar el anul trecut a fost mov deschis :? .O sa vad cind se va deschide. :)
De ei nu mai zic nimic.Sunt puzderie :rofl:
 

ioana_ralu

Member
Eu momentan sunt "micuta"la capitolul trandafiri.Singurul inflorit este acesta
,urmeaza
.iar ceilalti butasi abia la anul cred ca vor inflori
 

nae

Member
Mai pun o poza cu cel mov care e divin...si ca aspect si ca miros si ca absolut orice, poate stie cineva ce este.



si cel oranj din nou, care e si mai frumos de cind s-a deschis mai tare:

 

Hariclea

Member
Superbi, de-a dreptul! Si ai mei ceilalti sunt imbobociti si eu tot sper sa se incalzeasca vremea ca sa indrazneasca sa se deschida mai repede! :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Nae, cel mov cred ca este Mainzer Fastnacht.
Este asa zisul trandafir albastru, nu stiu de ce i se spune asa, cand el este de fapt lila.
Si este si foarte parfumat.
Am si eu in gradina blocului, din 2006.
Anul trecut a facut doar vre-o trei-patru flori.
Anul acesta insa se pare ca va da spectacol! :D
 

AngelEyes

Member
Asa este Adrianam.Se mai numeste si Sissi sau Blue Moon :D
L-am plantat si eu primavara asta si astept cu nerabdare sa infloreasca.
 

nae

Member
Da, acum ca mi-ati spus parca imi aduc aminte ca asta am luat :) Si tot de accea l-am si plantat in ghiveci sa il am aproape pe terasa cind se deschide.

Ai sa vezi ce flori imense are, e mai mare floarea decit tot restul trandafirului ca e la primul an de plantare si la mine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-a deschis si "Samba"
iar pe ei nu ma satur sa ii admir .Si...fara nici o lauda :oops: trecatorii stau si ii admira :D
 

nae

Member
Deci Samba se cheama cel multicolor...macar acum stiu ! :) mersi Gabiuta !

Iar cel lila catarator, e incredibil, eu nu ma satur de privit la poza pe care le-ai facut-o, darami-te tu care ii ai sub ochi.
 

AngelEyes

Member
Miha stii cumva cum se numeste trandafirul tau galben ? Pt ca am si eu unul la fel,insa nu l-am cumparat ... as vrea sa-l identific :D
 

miha

Member
AngelsEyes, din pacate nu stiu...Eu l-am cumparat,dar nu avea denumirea... :(, oricum e foarte harnic...de-asta il iubesc... :D
 

AngelEyes

Member
Superbi :D Mi-a inflorit si mie cel galben de la gradina...maine fac rost de poze :) Trebuie sa mai invat cum se pun aici pana atunci :rofl:
 

AngelEyes

Member
Multumesc Nae,am pus cateva pe Picasa...vad ca merge ok.Majoritatea pozelor sunt insa din 2007...anul asta nu prea am apucat sa le fac poze.Dar o sa recuperez :rofl:
 
Sus