inceput de colectie...

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am vazut dendrobium alb cu movuliu la reducere, 13 RON dar arata destul de rau cu toate ca unii aveau boboci in formare.
Foarte multe phale in toate nuantele posibile - si la Baumax, de asemenea, cu 30 RON.
Nimic super spectaculos in rest...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
au mai inflorit doua phale si am pus si o imagine de ansamblu cu o parte din orhideele din casa:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc frumos!
Astazi m-am gandit sa pozez si cea de-a doua locatie importanta a orhideelor mele dar...cum sunt localizate in baia principala a casei am renuntat la idee :rofl: :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O sa fac o poza, asa, de amuzament.
Cand intri in casa pare ok, grupulete de flori dar nu asa, in cantitati impresionante. Numai cine urca la etaj vede cat de mare e nebunia :rofl: :rofl: :rofl:
Si de fiecare data ma amuza cand descopera cate un musafir ca pana si-n baie am o tona de plante :rofl: :rofl:
 

mikiduzza

Member
te rog... :D :rugaciune:
m-am gandit si eu ca ar arata super in baie cu niste orhidee...dar de unde lumina intr-o baie de la bloc... :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca tu crezi, draga Miki, ca o sa vezi o superba baie cu orhidee...te inseli amarnic! In baie sunt plantele neinflorite si o parte din cele cu boboci. Plus alte cateva care au nevoie de multa apa: doua tufe mari de spathiphilum, o iedera...si un aloe exilat!
De-aia si oscilez in a posta o asemenea imagine...ca stric topicul si-l fac de basm! Chiar radeam zilele astea cu fii-mea ca noi suntem mari iubitori de natura daca si cand te duci la buda ai jur doar frunze verzi :rofl: :rofl:
 

MASCHA

Active Member
Pana sa infiintez o camera speciala pentru plante aveam baia plina de ghivece si mari si mici,acum tin doar un ghiveci cu singonium de culori diferite si cand era inflorit tineam cimbidiumul
 

MASCHA

Active Member
Gradinar frumoasa colectie sa-ti traiasca !
La cate orhidee ai cum le uzi ,in ghiveci sau le scufunzi ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mascha - le ud direct in ghiveci, n-as avea altfel cum sa ma descurc. Dar am decoperit de anul trecut niste masti ceramice care au un soi de opritor, o margine care ingusteaza in partea de jos si ghiveciul ramane cumva suspendat. Si, oricum, le verific des sa nu balteasca apa.

Mai jos aveti imagini cu mult discutata baie care am senzatia ca o sa-mi aduca celebritatea mai dihai ca frumoasele mele orhidee :rofl: :rofl:
 

IoanaTweety

Active Member
Mama tu ai orhidee si-n baie... :rofl: (cred ca as avea si eu, daca ar fi lumina...) Pe langa asta ai un catzelush superb. :rofl:
 

MASCHA

Active Member
La cata lumina ai in baie ar fi pacat sa nu ti plante si acolo,mai ales ca arata si foarte frumos ,ca si catelusu.
Este St. Bernard ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc fetelor, da, e o baie foarte luminoasa.
Iar catelul meu e Saint Bernard - o cheama Carina :)
 

georgiana georgiana

Active Member
Mada, esti mortala cu florile in baie! I-am aratat sotului meu pozele si era fericit ca la noi fereastra de la baie e mica
:rofl:
Sa-ti traiasca floricelele, incep sa ma gandesc din ce in ce mai mult sa imi cumpar si eu cateva orhidee, asa, de .....pofta, sa vad cum se comporta
 
Sus