inca o baltuta...

maresmarian

Member
chiar la inceput.
dimensiune : ~14 m / ~9 pasi / ~3 m


va mai tin la curent. sunt curios ce iese in final. momentan am dat de izvoare subterane, se mai surpa pamantul. vedem cand se consolizeaza groapa in primavara.

la dreapta a sapat si vecinul, a lui e de 20/20/3, o sa legam baltile intre ele.
e si un raulet, neinregistrat la apele romane, o sa facem cumva o derivatie sa intre la el pe sus, sa treaca pe la mine, si sa iasa de la mine in partea de jos.
pestanii care cred ca o sa ii pun acolo ca fel principal o sa fie pastrav curcubeu.
ma mai gandesc.
 

maresmarian

Member
scrie la inceput, cam 3 metri si ceva maruntis adancine, 14 lungime, 8 latime. nu e exagerat de mare. o sa se mai mareasca putin cand o sa sap manual marginile mai ... line. acuma e chiar abrupta peste tot.
 

anasstasia

Active Member
Ai scris tu la inceput, insa mie mi-a parut mai adinca, de aceea te-am intrebat. Am facut comparatie cu buldozerul si asa am calculat.
 

maresmarian

Member
amandoi i-am zis sa sape cat de adanc poate cu utilajul, omul a zis ca o sa fie pe la 3 m. destul de greu de apreciat pana nu masori efectiv groapa. eu cel putin nu mi-am dat seama daca sunt 3.
oricum pana in primavara se mai surpa marginile, cum e si o panza freatica acolo o sa mai roada din ele. sper sa raman cu barem 2 jumate, ca sa fiu linistit cu pestii iarna. apoi mai vad cum evolueaza in urmatorii ani. sper sa nu se astupe singura :rofl:.
ca idee, in caz ca e cineva interesat noi am platit asa :
6.5 mil -> jumatate cost transport utilaj (venit cu un trailer greu)
5 mil -> basculanta.
7 mil -> saparea gropanului. (vecinul mai mult, ca la noi a lucrat 3 ore, la el 8)
1 mil -> sambata de lucru a omului (utilajul e inchiriat de la o firma)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cred ca e un avantaj izvorul acela subteran, nu, ai putea sa o umpli cu apa aceea? Sau vrei sa o faci cu folie?
 

maresmarian

Member
yep, este un avantaj mare din punctul meu de vedere, o sa circule apa si pe la fund, nu numai pe la suprafata. nu stiu daca reuseste izvorasul sa il umple. eventual o sa il mentina, dar de umplut pe termen scurt ma indoiesc, mai ales ca vine iarna.
nu pun folie, pentru ca in primul rand vreau sa pastrez habitatul cat de cat natural (mai ales ca e izvorul acolo), si in al doilea rand pentru ca nu am bani pentru ea (costa de rupe la dimensiunile mele).
daca vad ca nu s-a consolidat bine peretele pana in primavara (in caz ca nu se umple gropanul cu apa pana atunci) o sa il mai fixez cu rabitz.
as mai vrea sa fac rost de o radacina de copac mare sa o arunc in centru, si eventual niste bolovani mai reprezentativi, sa vada pestii ca au un oarecare decor :).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, chiar daca nu o umple, conteaza foarte mult izvorasul pentru mentinerea nivelului.
Si vrei deja in primavara sa bagi pestii? Eu nu ma pricep la balti, dar ar trebui poate inainte de a baga pestii sa afli ce conditii necesita acei pastravi si, in functie de asta, sa le creezi un habitat, cu plantele potrivite, sa lasi balta sa se stabilizeze putin, sa se formeze cat de cat un ecosistem propice si apoi tusti cu pastraveii in apa :)
 

anasstasia

Active Member
Si eu as spune la fel, desi nu ma pricep deloc. Poate pestii ar trebui sa fie introdusi in balta dupa ce s-a format un ecosistem echilibrat.
 

maresmarian

Member
aia e clar.
pastravii in masa eventual din al doilea an, in primul an prin vara/toamna niste carasei.
in primavara ma apuc de sapat panta lina, si terasarea marginilor pentru plante, umplerea lui daca nu e deja plin, legarea celor doua balti, legarea la raulet. punerea de cateva placi de beton intr-o parte, ca am de gand sa mai fac si baie in el :rofl:.
separat o sapatura adiacenta pentru un mic bazin pentru cresterea racilor.
vreau sa mai trag o mica punte peste eventual cu un mic foisor . (foisorul e in stadiu de proiect).
 

anasstasia

Active Member
Foisorul in cumperi sau il faci tu? Si pe mine ma tenteaza mult un foisor insa sint foarte scumpe si majoritatea neatent lucrate.
 

maresmarian

Member
daca ceva se poate face din topor, aparat de sudura, betoniera, cutit, patent samd, pot sa il fac.
in cazul foisorului, ma descurc in momentul actual sa il construiesct, dar fara acoperis. pentru el, am nevoie de o mana de mester de la care cel putin sa invat.
 

maresmarian

Member
azi niata erau umplute ambele pe la 1/3.
banui ca pana la sfarsitul saptamanii o sa ajunga pana la nivelul rauletului, ceea ce e cam 2/3 din gropan. restul probabil o sa trebuiasca sa il completem cu derivatia din raulet.
am mai facut poze, dar am uitat sa le iau :).
 

lacrimioara

Member
V-ati si apucat de treaba !
Dupa parerea mea ploile, zapada si izvorasul vor ajuta " Baltuta " sa se umple. Nu stiu cum se inmultesc pastravii dar la mine in primul an au murit femele de crap deoarece nu puteau sa-si depuna icrele, la dumneavoastra radacina de copac cred ca-i va ajuta in acest sens.
Spor la lucru si sa ne tineti la curent cu toate lucrarile.
 

maresmarian

Member
la crapi e nevoie de panta lina, mai mocirloasa, cu iarba solida sau vegetatie acvatica asemanatoare cu iarba la capat.
se tin cu gura de fire in apa si dau tare din coada si masculul si femela.
daca nu au asa ceva, pot sa si moara cu burta umflata de icre, ca nu depun nimic.

la pastravi trebuie tot asa ceva lin, dar cu pietris peste. pestanii sapa gauri in el, si depun icrele.
 

maresmarian

Member
ia sa mai pun niste poze.
nu numai cu iazurile (al meu cel mic, cel mare a vecinului). ce am mai finalizat saptamanile astea. gardul, arat (sa fie pregatit pentru gazon si altele) ...

 
Sus