Impresia unui incepator

SKohn

New Member
Salut dragi colegi,

Vreau sa tratez aici problemele pe care un incepator in arta bonsaiului le-a intampinat dupa achizitionarea unui copacel si un repoting (sper eu de succes). Nu in ultimul rand vreau sa le multumesc celor care m-au ajutat fie prin raspunsuri directe fie prin nenumeroasele topicuri de pe acest site initiate de ei sau la care au participat si care m-au calauzit in incercarea mea epica: de a asigura un habitat mai bun bonsaiului meu in devenire.

Buun. In primul rand vreau sa zic ca pt. a face o transplantare sau un repoting am umblat ore in sir pe la toate magazinele in cautare de ingrediente pt. substrat. Inarmat cu rabdare am cautat pe rand tuf vulcanic, perlit, muschi sphagnum, argila expandata, caramida pisata, sarma, plasa pt. ghiveci, vas de bonsai, farfurioara de bonsai. Iti trebuie atat de multe lucruri pt. a incepe in bonsai incat este foarte greu si necesita foarte mult timp pt. a alege totul mai ales cand esti incepator.

Nu mai vreau sa zic ca nu avem magazine specializate pe asa ceva, deja stiti acest lucru. Pt. un substrat decent cred ca am umblat 3 zile cam 4-5 ore pe zi. Deci avem sa zicem minim 10 ore in cautare de materiale, vreo 50 km umblati (nu pun si cat timp stai efectiv in trafic), cozi la magazine, un scrutin primar al magazinelor pt. a compara produsele de la fiecare etc. Asadar sa umbli la Dedeman, Praktiker, Bricostore si alte magazine micute necesita timp si resurse. Dupa ce in fine am facut rost de o parte din materiale m-am hotarat sa schimb vasul bonsaiului meu cumparat pt. a-i face putin loc sa creasca si pt. a dezvolta eventual o planta sanatoasa.

Daca ne preparam noi substratul iar vin si zic pt. un incepator este foarte greu. Desi am citit destul de mult sau am vazut multe filmulete pe youtube sau diverse site-uri "how to repot" etc. nu pot sa spun ca am dat dovada de aceeasi naturalete in acest proces.

Am amestecat toate ingredientele pt. a face un substrat omogen, am facut o mizerie teribila la "locul de munca" :) si multi nervi (catelul meu si el scotocea prin muschiul sphagnum si a trebuit sa-l fugaresc pt. ca luase o bucata destul de mare).

Ce vreau sa subliniez prin acest mesaj este ca per total, ingredientele m-au costat cam 100 lei + transport cu masina (uzura psihica) + combustibil etc. Concluzia este ca ar fi iesit MULT MAI CONVENABIL sa achizitionez AKADAMA de pe net, sa am cel mai bun substrat pt. bonsai si sa stau linistit si sa fie si mai ieftin. Asa ca, nu faceti ca mine, scutiti-va de neajunsuri si bataile de cap (pt. ca e stresant sa cauti ingrediente care aproape nu exista si sa intrebi vanzatori si sa dea din cap de parca i-ai injurat). Comandati pe net. Eu asa voi face de acum. Am gasit de ex. pe un site din Anglia care iti livreaza intr-o saptamana Akadama 14 l cu 15 lire. Dar asta este, omul invata din greseli...

Acest mesaj este doar parerea unui incepator care vrea sa-si impartaseasca experienta pe care a trait-o la scurt timp dupa achizitionarea unui bonsai si trebuie luat ca atare!

Numa' bine!
SKohn
 

vali

Active Member
Moderator
Wellcome to the joint! :)
E firesc sa te lovesti de toate astea, in conditiile in care Romania este o pata alba pe harta bonsai.
In timp, vei reusi sa te detasezi de toate neajunsurile acestea...
 

SKohn

New Member
Pai eu am gasit http://www.got-bonsai.co.uk/
http://amazon.co.uk/ (amazon uk face livrari la toate produsele si in Romania, amazon . com trimite doar CD-uri, carti...)

Ideea nu este ca trebuie sa gasesti un site specific, cam la astea ma gandeam eu cand am scris. Morala este sa cumperi de pe net pt. ca de multe ori e chiar mai ieftin. Mai ales ca daca ai gasi unele produse la noi in Romania, sunt considerate "exotice" si au prin urmare un pret mai piperat (nejustificat).
 

pork

Member
Multzam' fain de site-uri.
Totusi, de pe got-bonsai ai comandat? Vad ca cer plata inainte, mi-e sa nu ma trezesc ca arunc banii aiurea...
 

pork

Member
Multe au si ramburs, platesc cand vine. Dar tu ai comandat de acolo? Ai primit?
Totusi cred ca am sa imi incerc norocul...
 
Sus