Identificare Trandafiri

elipopa

Active Member
Casanova arata asa

nu seamana cu al Carlei care are floarea mai mica! Casanova are floarea mare de 15 cm si rotunda!
 

carla

Active Member
Clar al meu nu e Casanova, dar e posibil sa-l fi cumparat sub numele de Casanova
Intre timp m-am plimbat prin albumul lui Csilla68 si cred ca l-am recunoscut si pe rozaliul cu margini inchise la culoare. Cred ca e Carmagnole, floarea pe care am pozat-o eu era abia deschisa si de aceea era un roz mai inchis, intre timp s-a mai albit si seamana destul de mult si cu ce am vazut pe helpmefind
 

adrianam

Well-Known Member
bradut a spus:
Un trandafir urcator, cumparat acum vreo 3 ani (de la Metro, in cutie de carton), foarte parfumat si, trebe sa recunosc, foarte frumos (dar nu stiu cum se numeste):

Este splendid, chiar daca nu ii vei gasi denumirea!

Eu am unul la munte dar de Rusalii abia se desfacea primul boboc.
I-am facut poze dar parca nu prea seamana cu ce ai tu.
Ma duc si week-endul acesta, poate reusesc sa-l pozez si sa postez fotografiile.
Vad ca nu mai apare nici pe site-ul Coralului si nici pe site-ul Kordes nu l-am mai gasit, de ce oare?
 

Dea

Active Member
multumesc mult victoria! :rose:

deci, al doilea este Graham Thomas - intr-adevar este un trandafir excelent si se da in spectacol anul acesta, cu tot mai multe flori pe care le face, in continuu! :D

cat depsre primul? :roll: :?:
 

Dea

Active Member
mi-a inflorit un trandafir prins dintr-un butas adus de mama de la cineva, oare stiti cum ii spune?
 

elipopa

Active Member
cu placere! e tare frumos si creste repede, face o multime de flori! am si eu in gradina de la tara!
 
Sus