Identificare Trandafiri

Dea

Active Member
Luciana35 a spus:
Ma puteti ajuta sa il identific :D
Înfloreste toata vara, tufa ajunge pe la 80 cm, nu isi schimba culoarea de la soare si nu se pateaza de la ploi.
Seamana in poza cu englezesul "Graham Thomas", doar ca florile acestuia tind sa isi deschida nuanta de galben odata ce floarea are cateva zile. Asa arata "Graham Thomas" al meu
 

Dea

Active Member
Un trandafir obtinut din butas. O dezvoltare destul de buna in aceasta vara si acum la al doilea val de inflorire.

Daca ii cunoasteti numele? :D
 

dancoman

Member
Dea a spus:
Un trandafir obtinut din butas. O dezvoltare destul de buna in aceasta vara si acum la al doilea val de inflorire.

Daca ii cunoasteti numele? :D
Cred ca este un trandafir care circula pe la noi cu un nume diferit(eu l-am ,,primit,, in locul lui Isabelle de Ortize),creste pana la 2-2,3m ,este destul de rezistent la patarea neagra,l-am cautat mult pe NET ,singurul apropiat pe care l-am ,,gasit,, a fost Folklore(mai putin parfumul,caci acesta ,,al nostru,,are un parfum slab-mediu): http://www.helpmefind.com/gardening/l.p ... 795&tab=36
 

Dea

Active Member
Iti multumesc dancoman! Esti o adevarata enciclopedie! :clap:
Intr-adevar, parfum nu am prea sezizat la acesta, insa il voi mai mirosi inca o data, sa ma asigur ca asa e. Este frumos prin culoare si forma florii, iar daca ajunge la o inaltime de 2-2.3 m, atunci intuitiv l-am pozitionat bine! :D
 

dancoman

Member
Dea a spus:
Iti multumesc dancoman! Esti o adevarata enciclopedie! :clap:
Intr-adevar, parfum nu am prea sezizat la acesta, insa il voi mai mirosi inca o data, sa ma asigur ca asa e. Este frumos prin culoare si forma florii, iar daca ajunge la o inaltime de 2-2.3 m, atunci intuitiv l-am pozitionat bine! :D
nu sunt 100% convins ,tocmai din cauza parfumului,insa am intalnit diverse opinii despre parfumul sau,,,note,, acordate de diversi detinatori de la 3 pana la 7 puncte din 10(adica de la slab-mediu la puternic),vezi si aici: http://hortiplex.gardenweb.com/plants/j ... /page.html
 

Luciana35

Member
Pe acesta il recunoaste cineva? E catarator, primavara are frunzele de un verde mai deschis decat restul trandafirilor

Acesta oare este New Dawn?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
New Dawn pare sa fie cel de-al doilea (zic pare pentru ca nu pot deschide imaginea mai mare :(). Daca si tijele sunt foarte flexibile si cu spini din belsug, el e.
 

Luciana35

Member
Aha :(
Spini are foarte multi, crengile sunt foarte flexibile, creste cu o viteza uimitoare, infloreste tota vara si toata toamna si nu e deloc sensibil. Eu am 4 exemplare, ca am tot pus lastari, si m-au invadat :D
 

dancoman

Member
New Dawn,la primul nu inteleg bine ce culoare are(rosu sau roz intens)...infloreste doar o data sau de mai multe ori??
 
Sus