Identificare Trandafiri

victoria222

Active Member
E posibil ca acest trandafir sa fie Cardinal de Richelieu? In pozele de pe HMF culoarea parca e prea violet albastru. Al meu e mai degraba roz. Florile care stau in umbra au o nuanta mai inchisa, roz spre violet.
Era plantat de fostii proprietari sub un mar. Pana acum l-am cam ignorat, pentru ca infloreste o singura data primavara, dar anul acesta mi s-a parut deosebit de frumos si i-am facut si poze.

https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 1585534370

https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 1769629154
 

victoria222

Active Member
Imi cer scuze, am rezolvat acum. E o setare gresita care face albumele sa fie private, si mereu uit sa o corectez :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Victoria, nu e Cardinal de Richelieu, uita-te la topicul Trandafiri Claude ca am postat poze cu al meu...intr-adevar are acea culoare violet, al tau e prea roz si mai sunt si alte diferente
 

victoria222

Active Member
Multumesc frumos.
Claude, care sunt celelalte diferente?
Astazi m-am uitat iar la el si mi se pare ca bobocii din soare au capatat o nuanta foarte inchisa fata de cum era pe timpul ploilor. Poate aparatul meu face pozele mai calde cand e innorat (are o setare pe care o folosesc eu). Dar probabil ca aveti dreptate. Nu e asa violet ca in pozele de pe hmf. Probabil e vre-o ruda. Trebuie sa mai caut.

iata cateva poze de azi:
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 0/Vara2012
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika, sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate, si al ei arata la fel, doar ca mi se par mai mici florile, sau e o iluzie optica din cauza pozei?Ca vad aceleasi umbre purpurii si la al ei, se vede in floarea din dreapta din buchetelul de 3.Poate ne spune Victoria cat de mari sunt florile la al ei.
Al meu se pare sa e Great Western. Stai ca pun poza, sa se uite Victoria
Vicoria, al meu are floarea de 7-8 cm

 

victoria222

Active Member
Da, Claudia! Seamana perfect. La fel de mici sunt florile si la al meu (le judec in comparatie cu mana ta din poza). Deci m-am pricopsit cu Great Western. Miroase frumos, dulce, dar mai putin ca rose de recht, nu? E bun pentru dulceata? Nu cred... Ma bucur foarte mult ca am aflat cum il cheama. multumesc foarte foarte frumos :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Victoria, cum adica mici, La al meu au 7-8 cm,latimea palmei chiar nu sunt mici... :?
 

victoria222

Active Member
claude a spus:
Victoria, cum adica mici, La al meu au 7-8 cm,latimea palmei chiar nu sunt mici... :?
Mie mi se par mici :oops:
Le-am masurat acuma, ca am luat cateva in vaza. 6-7cm. Apropo, in vaza sunt a doua zi si s-au schimbat puternic, sunt violet inchis, mai mult spre albastru decat spre rosu. Inca miros puternic desi se scutura petalele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dupa culoare si forma pare sa fie acelasi. Mai ales ca spui ca inca miroase, inclin sa cred ca e acelasi, pastreaza foarte bine mirosul :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos, Ika! :hug:
Floarea chiar seamana perfect. Mi se pare ca si tepisorii ar sem?na. Doar mijlocul petiolului e roscat la trandafirul meu :?
Ma mai duc maine pe lumina sa-l analizez cu mai mare atentie, s? v?d dac? tijele mai tinere nu cumva au petiolul în totalitate verde.
 

dancoman

Member
Nico este New Imagine,dar sa stii ca mai tarziu vei descoperii un parfum mediu-puternic la el(6-7 din 10 puncte),este o floribunda,creste pana pe la0,9m,infloreste in buchet,este remontant.
 
Sus