Ian Young's Bonsai Session - bonsai eejit

ovidium

Member
Voiam de ceva timp sa postez aici despre invitatia pe care am primit-o de la Ian Young membru al Northern Ireland Bonsai Society (NIBS) de a ma alatura lui si catorva prieteni la o sesiune bonsai.
Am ajuns seara tarziu dupa cateva ore bune de sofat si dupa ce GPS-ul mi-a dat vreo doua rateuri bune, incurcat in propriile-i harti vechi neupdatate de prea multa vreme.
Cand am ajuns i-am gasit pe baieti lucrand la cateva conifere dintre care am remacat vreo doi ienuperi si pini scotieni. In general aveau de curatat acele de pini mai vechi de un an si apoi de legat cu sarma.
Era prima mea prezenta la un atelier bonsai si eram foarte curios sa vad cam cu ce se mananca asa ceva.

Garajul lui Ian

6314808987_05d1ce9ed7_o by ovidium71, on Flickr

Ian's blog: http://bonsaieejit.com/

NIBC web site: http://www.nibonsai.co.uk/
 

ovidium

Member
Chiparos Lawson - Pembury Blue

Am luat cu mine un chiparos Pembury Blue pe care l-am cumparat cu vreo doua luni in urma si care pe atunci arata asa;


Cypress001 by ovidium71, on Flickr

Dupa taieri si legari initiale l-am lasat la recuperare vreo doua luni.
Asa arata dupa ce i-am scos sarmele in atelier:


Cypress002 by ovidium71, on Flickr


Cypress003 by ovidium71, on Flickr


Cypress004 by ovidium71, on Flickr

Si asa arata dupa alte taieri si legari sub indrumarea lui Ian:


Cypress006 by ovidium71, on Flickr


Cypress007 by ovidium71, on Flickr


Cypress008 by ovidium71, on Flickr
 

ovidium

Member
Am avut privilegiul de a petrece multe ore in prezenta si sub indrumarea lui Ian si am purtat numeroase discutii despre speciile native, despre copacii din colectia lui, fie ei in stadiu fiinal sau stadii diferite de training, despre cum si de ce, dspre unde si cat.
A fost SUPER
Fair play Ian!

Cativa din copaceii lui :


ThuyaSpruce by ovidium71, on Flickr


6314789671_5e7ccdd847_o by ovidium71, on Flickr


6314801715_66f83f4950_o by ovidium71, on Flickr


6315318844_75015db9b9_o by ovidium71, on Flickr
 

vali

Active Member
Moderator
Splendid, Ovidiu :clap: :clap: :clap: !
Te invidiez! :)
Lucratul efectiv, in prezenta sau sub indrumarea altora mai experimentati, ramane cea mai buna metoda de a invata ceva despre bonsai. Si cea mai placuta, in acelasi timp :D

Cand s-a pus problema aparitiei cluburilor de gen si pe la noi, acest fel de activitati erau cele la care ma asteptam in primul rand.

PS: artarul acesta trident il recunosc http://www.flickr.com/photos/64029253@N04/6449527119/ L-am mai vazut inainte si mi-a atras atentia. Esti privilegiat ca ai putut sa-l admiri "pe viu".

Felicitari pentru initiativa de a intra in lumea bonsai pe usa din fatza! :clap:
 

sicora fabian

Active Member
Intr-adevar, meriti felicitari dar sa stii ca te si pizmuiesc un pic pentru optiunea si sansa ta! Am si o intrebare - varful chiparosului l-ai tratat cu ceva? Sau urmeaza? Ma mai uit si te mai intreb! :D
Sper sa facem asemenea intalniri si la Iasi, chiar daca nu avem pe cineva cu experienta! Macar ne dam si noi cu parerea inre noi si trebuie sa iasa ceva! :rofl:
 

ovidium

Member
vali a spus:
Te invidiez! :)
Lucratul efectiv, in prezenta sau sub indrumarea altora mai experimentati, ramane cea mai buna metoda de a invata ceva despre bonsai. Si cea mai placuta, in acelasi timp :D

Cand s-a pus problema aparitiei cluburilor de gen si pe la noi, acest fel de activitati erau cele la care ma asteptam in primul rand.

PS: artarul acesta trident il recunosc http://www.flickr.com/photos/64029253@N04/6449527119/ L-am mai vazut inainte si mi-a atras atentia. Esti privilegiat ca ai putut sa-l admiri "pe viu".
Asa e. E o experienta extraordinara sa ai sansa de a lucra cu cineva avansat. Poti intreba orice si ai raspunsul imediat.
Ar fi un pas inainte daca s-ar infiinta si acasa cluburi. In general chestiile astea incep cu citiva prieteni care isi propun diferite targeturi si le planifica cu grija. Restul va veni de la sine. M-as bucura mult sa aud ca lucrurile ar merge in directia asta.
Artarul Root on rock arata super in 3D. Am mai vazut cateva exemplare la fel de impresionante printre care un ienupar cu design clasic japonez si nu numai. Ian avea ctaeva sute de copaci in stadii diferite de training. Impresionant!
 

ovidium

Member
sicora fabian a spus:
Am si o intrebare - varful chiparosului l-ai tratat cu ceva? Sau urmeaza? Ma mai uit si te mai intreb! :D
Sper sa facem asemenea intalniri si la Iasi, chiar daca nu avem pe cineva cu experienta! Macar ne dam si noi cu parerea inre noi si trebuie sa iasa ceva! :rofl:
Varful doar l-am curatat de coaja si i-am dat o forma Dupa cateva luni il voi trata cu lime sulfur, iar peste un an sau doi voi extinde rana catre baza copacului in incercarea de a-i crea un efect trunchiului. Cred ca un shari ar arata mai bine. La fel si cu celelalte jinuri mai mici le voi trata mai tarziu dupa ce lemnul va fi uscat.
Ar fi bine sa-i dati drumul la intruniri de genul si chiar daca nu aveti persoane experimentate macar daca ati putea tine legatura si cu alte grupuri din alte zone ale tarii.
 

sicora fabian

Active Member
ovidium a spus:
. . . macar daca ati putea tine legatura si cu alte grupuri din alte zone ale tarii.
:) . . . vom tine legatura cu Vali! :D
Caci dupa cat am inteles eu, asta-si doreste: ca cineva sa faca un pas, cat de mic, sa vada ca se misca ceva . . . Asa-i Vali?
Acum, sa vedem ce-o iesi! :D
 

vali

Active Member
Moderator
Daca e sa am drum prin Iasi, cu siguranta va anunt. Ca, mai nou, am cam inceput sa bat tara... Saptamanile trecute am fost prin Ploiesti, Timisoara, Fieni... E foarte posibil sa plec iar la Timisoara. Daca va fi si Iasi-ul, va spun. :D
 

pork

Member
vali a spus:
Daca e sa am drum prin Iasi, cu siguranta va anunt. Ca, mai nou, am cam inceput sa bat tara... Saptamanile trecute am fost prin Ploiesti, Timisoara, Fieni... E foarte posibil sa plec iar la Timisoara. Daca va fi si Iasi-ul, va spun. :D
:marfa: Numa' sa n-ai drum cand e vreo vacanta :ros_unghii:
 

ovidium

Member
sicora fabian a spus:
ovidium a spus:
. . . macar daca ati putea tine legatura si cu alte grupuri din alte zone ale tarii.
:) . . . vom tine legatura cu Vali! :D
Caci dupa cat am inteles eu, asta-si doreste: ca cineva sa faca un pas, cat de mic, sa vada ca se misca ceva . . . Asa-i Vali?
Acum, sa vedem ce-o iesi! :D
now you're talking!
da berea cand o bem?presupun ca la vara ca acum acasa vremea te imbie la un vin fiert!?
 
Sus