Ia priviti ce corcitură ! :o

VreauSaStiu

Member
Am găsit azi in parc, ciudatenia asta : pe un oarece arbust foios (încă i se mai văd câteva frunze uscate), au crescut vre-o 5 pui de brad ! Credeam că sunt altoiti, dar NU, e o chestie spontană ! :? Îmi pare rău, că nu stiu cum să măresc pozele să se vadă mai clar :( dar, le-am pus si pe webshots :)
Ma intreb dacă tăiati cu o bucată din tulpina gazdă si pusi in pământ, s-ar inrădăcina si, ar supravietui :gandit:
 

VreauSaStiu

Member
Uitati-va la brazi !!!

Lasă iedera fabian, zi ce părere ai de braduti! :?:
Iar portaltoi-ul, e ceva foios, nu molid mai are încă frunzele uscate :!:
Dar pe mine, mă intere bradutii, dacă sunt viabili ! :incapatanat:
 

alfa

Active Member
Pai nu au crescut braduti din foios acolo. Ci e un brad aproape mort, cu varful rupt cu cateva crengute inca verzi. Toate crengile alea goale, sunt de brad, ce au pierdut acele. Cel putin, eu asa vad :roll:
 

VreauSaStiu

Member
Ba nuuuuu !

M-am uitat jumate de ora la el, din toate părtile, de se uitau aia de la Zone Verzi la mine ca la altă aia ! :giggle:
Vă asigur, că frunzele acelea galbene cresc din crengile desfrunzite, care au pe ele niste tepi ai naibii de agătători... seamană cu un rug, dar lemnul e mai rosiatic. E un copăcel de acela tuns ca o umbrelă de soare, doar l-am văzut de atâtea ori ! Brazi sunt de jur imprejur si am mai văzut brăduti crescuti pe lângă alti copaci sau chiar in gardul de piatra al parcului... dar asa pe copac, nu :nu stiu:
 

alfa

Active Member
Fabian, Larix decidua de poate cumva altoi pe un alt conifer :? Sau am zis o prostie mare... :oops:
 
Sus