Hoya picta

cornelia

Fondator
Membru staff
Stie cineva cand ar trebui sa inceapa sa infloreasca?

De crescut creste foarte frumos, s-a indesit, s-a mai lungit... dar pedunculi inca nu are. Si observ ceva ciudat: toate hoyele picte din pozele de pe net au 2 frunze la nod, a mea are trei.

Voi ce ziceti? O fi alta natie asemanatoare cu picta?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi dimineata am vazut si primul ei peduncul. E marisor si grasut. Sper sa nu-l afecteze caldura. Abia astept floricelele. :oops:
 

Viovett

Member
Dintre varietatile de Hoya pe care le ai, care sunt parfumate ? Exista una "cea mai cea" ? :D
Eu am avut carnosa si pt ca " nu m-a parfumat " decat putintel de tot am ... facut-o cadou cuiva caruia nu-i pasa de parfum :).
 

albela

Active Member
La mine a mirosit foooarte tare serpensul. Cu doar un buchetel mic mirosea toata bucataria.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dintre toate cele care au inflorit pana acum lacunosa a avut parfumul cel mai puternic si cel mai persistent. Parfumul de serpens este interesant, la fel si cel de wayetti dar se simte doar cand te apropii. Nu parfumeaza toata casa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce superbitate!
Sa stii ce dintre toate eu m-am indragostit de ea!
Imi plac enorm frunzele ei mici si dragalase.Dar se pare ca si florile ii sunt frumoase.
Sa ai parte de ea!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E frumusica dar florile sunt mici. Tot pedunculul este cat unghia. Si se pare ca unde are multi lastari cruzi e preferata puricilor de frunze.
 
Sus