hoya-nevoie de ajutor

D

dyayzh

Guest
Cornelia....felicitari! esti prima pe care o aud sa se poata lauda cu asa reusita. De cat timp e pusa in pamant????
 
D

dyayzh

Guest
Si esti sigura ca e lastar de kerrii? Ca mai vad acolo un lastar pus la prins :?
 

ovi0808

Member
cornelia a spus:
Ovi mie mi se pare ca zona aia e uscata, asa-i? Daca era afectiune fungica dupa 1 an nu mai aveai nimic din planta (zic asa ca sa nu intram in dispute :wink:). Iti va trebui rabdare de elefant cu ea pentru ca se misca extrem de incet. Dupa achizitie, ai umblat la radacini? Pentru ca din cate stiu se vand in niste ghivece foarte mici umplute cu ... lemn. :rofl: Ei, si dracia asta pe post de sol trebuie indepartata pentru ca altfel nu creste planta.

Scuze, nu vreau sa generez dispute. Am indepartat o parte din acel lemn la prima mutare acum 1 an, iar acum la a doua mutare definitiv.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bun. Pai de acum 2 chestii mai trebuie supravegheate: 1. ghiveci mic 2. udare putina. Si cu rabdare inainte. Dupa ce-ti da primul lastar, vei vedea ca frunzele or sa fie curate, fara problema frunzei mama.
 

Loreioana

Member
Am mare nevoie de un sfat, am primit de vreo luna un butas de camphorifolia pe care l-am pus la inradacinat in apa, butasul avea atunci cateva frunze care i-au cazut una cate una si acum a ramas doar un bat lung care nici nu da semne ca ar face radacini.
Ce sa fac cu el sa il las in apa in continuare? mai face radacini daca nu mai are frunze?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, poate sa faca radacini daca n-are frunze. Dar conteaza cat de sanatos mai e lastarul.
 

diana999

Active Member
ce s-o fi intamplat cu puiul de hoya picta?? l-am udat foarte rar si totusi... :(
nu sunt foarte clare pozele pt ca m-am grabit sa le postez :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca nu e dezechilibru de udare, atunci temperatura a fost prea mica. Taie varful care mai e sanatos si pune-l in banut de turba la caldura.
 

diana999

Active Member
:roll: final tragic .....si nu numai cu picta......am tzinut puiutzii la caldura,i-am udat putzin si totusi....asta e, mergem inainte ;-)
 

ira

Member
Si eu am pierdut picta mea , arata exact ca a ta la frunze Diana :( .Am pus la inradacinat dar degeaba :cry:
 
Sus