Hoya lobbii

cornelia

Fondator
Membru staff

Aceasta este hoya lobii a mea, achizitionata de curand.
Din pacate la transport frunzele fragile se frang.
Se frang cu usurinta si daca doar treci pe langa planta si nu esti atenta.
E genul de hoya care se face mare nu gluma.
 

carmenn

Member

al meu e diferit, nu-i stiu nici eu exact culoarea dar cred ca e rosu, acum s-a dublat fata de poza de mai sus...
am auzit ca este si bej si negru :visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu Carmen, nu pot sa sap asa adanc ca tine. Eu mi-am facut o lista cu varietatile pe care le vreau si am inceput vanatoarea. Singura pe care o stiu mai grena inchis asa ... cu tente spre negru este Hoya affinis x ciliata.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Numai de paianjeni rosii nu-i place! Cred ca a venit cu oaspeti cu tot... Acum a scapat, dar a pierdut 3 frunzute in aventura asta. Nu-i bai, a mai facut 4 intre timp.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta o fi un viitor peduncul?



Ma gandesc ca lastarii sunt usor ascutiti la varf. Asta e bont si se formeaza niste separari care parca ar semana cu niste boboci cat varful acului. Nu se vede mai bine, deci nici poza mai buna n-am cum sa fac.
 

miha

Member
Din ce se vede... boboc pare... Frunzele se vad alaturi...ascutite... Abia astept sa vedem primele floricele... :D
 

carmenn

Member
tot ce se poate sa fie bobocel...
am avut si eu boboc la lobii :

dar nu s-a mai dezvoltat...era si prea galben...data viitoare va fi cu mai mult noroc...
 

carmenn

Member
nu, dar nici nu-mi bat capul, caci la fel am patit si cu camphorifolia, s-a chinuit sa infloreasca de vreo 5 ori, a tot avortat si in final a reusit sa infloreasca de parca era o printesa...conditiile de mediu au fost aceleasi...

cred ca e vorba doar de puterea butasului, caci al meu totusi e inca pui, chiar daca are mai multe randuri de frunze fata de ziua achizitiei...

am ajuns la concluzia ca ele infloresc cand vor ele, nu cand vrem noi... :rofl:
 

carmenn

Member
cornelia a spus:
Bine bine, dar tot trebuie sa stim care e cauza. Nu? :eek:
care e cauza?
care poate fi decat ca e atat de dornic sa infloreasca incat nu-si da seama ca e prea mic si nu e pregatit pentru inflorire...
alta cauza nu poate fi, caci dupa cum am zis , a avut aceleasi conditii de mediu, cu aceleasi intervale de udare, lumina, caldura etc...nu i-am schimbat cu nimic mediul ambiant ...doar ca nu e pregatit...dar va fi el, stai fara grija :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noi pentru moment suntem verzi si in crestere:



Parca parca am mai zarit ceva printre frunzele dinspre baza. S-o mai pregati niste fratiori la pedunculul asta. Plantuta nu e mica, a fost luata ca matura. Deci ar trebui sa aiba suficienta vigoare ca sa tina oarece pedunculi. Cati anume vom vedea.
 

carmenn

Member
frumusel boboc apare...sa-l tina si sa-l vedem inflorit...
p.s. al meu face altii , primii i-a pierdut ;-)) :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Dupa cum arata acum bobocii cred ca va fi rosie. Dar astept sa vad ce hotaraste dragalasa. :wink: Intre timp se mai formeaza un peduncul. :)
 
Sus