Hoya, in general

akhalteke

Member
Se pare ca isi revine si Hoya mea, mugurasii cei mici cresc de la o zi la alta, cred ca vor fi cu bobocei dupa cum arata.
 

akhalteke

Member
Na, Hoya mea a dat din mugurasii respectivi niste lastarei, cu frunzulite. Astept sa vad ce mai produce mami departe. O sa ii fac si poza. Oricum, ma bucur ca prospera. :D
 

cory_helen

Active Member
am eu niste lastari de hoya bella, dar sunt la mustacit... in caz ca mi se prind, iti ofer cu mare placere... o sa te notez pe lista...

o sa ti-l trimit deja plantat si prins in substrat... dar mai vb... intreaba-ma din cand in cand... :D
 

jkati

Member
Draga Cory-Elen. Imi pare bune ca ai raspuns la intrebarea mea. Scrie-mi ce pot sa-ti ofer in schimb. Multumesc.
 

cory_helen

Active Member
nu te bucura dinainte... am patru lastari din care imi voi opri doi... daca vor face mustati si se vor prinde in substrat, doi sunt ai tai...

despre schimb, o sa vb dupa ... :)

te anunt pe privat cand sunt lastarii gata de expediere... ai un album unde pot vedea plantele tale? :?
 

cory_helen

Active Member
am o intrebare pentru cunoscatori... hoya se poate inumulti in banut de turba? adica face radacini? am sa gand sa incerc si aceasta metoda... a incercat cineva????? :D
 

cory_helen

Active Member
doamna kati, aveti o gradina superba... m-am gandit la ceva pentru schimb, va voi spune cand pot trimite hoya... :D
 

cory_helen

Active Member
acum nu mai am, dar te am in vedere in viitor... mi-am dorit si eu acest tip de hoya si sper sa mi se prinda... vedem ce iese si poate te rezolv... :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vin si eu cu o mica intrebare legata de Hoya.As vrea sa stiu daca le-ati scos afara?
Ca eu tare as vrea sa le scot si pe ele numai ca am zis ca intai va intreb pe voi cei ce stiti mai bine ce si cum e cu ele.
Multumesc mult.
 

mimish

Active Member
Eu am avut acum doi ani hoya carnosa in curte, cand ma deranja mirosul florilor. De la soare, frunzele se inchisesera, devenisera maronii. Dupa ce s-au trecut florile, am adus-o inapoi in casa. Nu stiu daca are vreo legatura, dar de atunci nu a mai inflorit :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aha am inteles.
Pai am si eu un Publicalyx si o carnosa dar sunt destul de mici dar acum am vazut ca incep sa isi dea drumul.Ma gandeam ca afara undeva mai la umbra le-ar merge mai bine decat in casa.
Eventual le scot pentru cateva zile sa vad ce se intampla iar daca nu le place le aduc inapoi.
 

cory_helen

Active Member
arselia, la mine carnosa a stat numai afara, adica, pe balcon... alte specii, cum ar fi bella si krinkle mi-au murit de frig... asa ca pentru aceste doua specii nu e recomandat sa stea la temp sub 0 grade...

parerea mea... acum e bine sa le scoti, ca nu mai coboara temperaturile nici noaptea prea mult...

de altfel, la hoya stiu ca era o lista cu temperaturile minime suportate... uita-te pe forum la categ de hoya si sa gasesti ce te intereseaza...

:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos inca o data pentru lamuriri si imi pare nespus de rau pentru pierderile tale.
:(
Mai ales ca ambele sunt niste frumuseti.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
HEI??? Cum tineti voi hoye la temperaturi din astea? Normal ca mor. La mine niciuna nu sta la mai putin de 10 gr C. NICIUNA.
 

cory_helen

Active Member
carnosa a stat bine, cornelie... celelalte nu au rezistat... carnosa a fost ok si la -15 grade, pe gerurile alea...

o declar f rezistenta... 8) 8) 8) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Deci sa mai stau si eu cuminte legat de scosul afara?
Noaptea se prea poate sa fie temperaturile mai mici de 10 grade.
:? :?
Oricum ar sta pe o terasa acoperita nu ar fi chiar in bataia sortii dar totusi ...
 

elaelena

Member
eu am tinut anul trecut,din mai pana in octombrie( cat a fost cald), thompsoniii si carnosa afara, agatate de crengile unui pom;le-a mers bine dar pe carnosa mi-au furat-o( era tare mare si a fost mai tentanta decat thompsonii), cand aproape sa o bag inauntru( erau in gradina de la serv)
ma gandeam sa fac la fel si anul acesta, dar cu mai multe specii ...
 
Sus