Hoya compacta

Nina

Member
Hoya compacta regalis:

compacta rasta:

compacta lura lei:

floricele la compacta regalis, poza e foarte neclara din pacate
 

carmenn

Member

regalis-ul meu a inceput sa faca frunzulite noi...
La fel si compacta a inceput sa lastareasca...

Sunt niste specii de Hoya care au nevoie fie de suport atarnat sau de o fixare buna, caci sunt foarte grele comparativ cu alte specii, si isi pierd usor echilibru. Sunt atat de crete, incat nu se poate vedea bine la regalis nici macar substratul... sa ne fereasca dumnezeu de daunatori. :D
Nu au nevoie de multa apa, chiar suporta bine lipsa apei. Eu doar le pulverizez pe frunze, si pe substrat. Asa stiu ca nu pot gresi cantitatea de apa.
 

ramona

Member
:dans: :dans: :dans: In sfarsit mi-am luat si eu o hoya (compacta). Sper doar ca nu e foarte pretentioasa. Revin cu poza. :)
 

Tina

Active Member
Mie imi seamana a peduncul floral.. dar nu te bucura, pina nu iti confirma cineva care se pricepe mai bine decit mine.. ca eu sunt incepatoare la acest capitol.... :wink:
 

dianatm

Member
Si inca o surpriza cat am fost plecata si-a deschis boboceii, si e adevarat miroase a ciocolata amaruie
 

tzushuca

Member
e compacta?
mie imi pare ca e krikle8 ,
dar se poate si sa ma insel
ce varsta are?
ca sa stiu eu cat mai am de asteptat...........
 

ramona

Member
Pe mine m-ai intrebat? Daca da, atunci stiu ca e compacta dar varsta nu o stiu ca anul asta am cumparat-o in primavara si nu mi-a zis nmeni ce varsta are... :)
 

ramona

Member
Compacta mea se tot pregateste de ceva vreme de floricele. Are deja cativa pedunculi florali dar cand sa infloreasca nu stiu ce se intampla cu ea... acolo unde ar trebui sa fie floare parca se usca. Apa nu are decat cat are nevoie si sta intr-un ghiveci suspendat intr-o tersa mica cu foarte putin soare dimineata pentru ca am vie in curte dar lumina are foarte multa. Care ar fi problema de nu apar si floricicile? :cry: :cry: :cry: :? Va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa ii fac... :?
 

tinaM

Member
Nu cred ca ingrasamantul ar fi o problema, in general, hoya nu prea are nevoie (eu pun doar la bella aproximativ la 2 saptamani, la restul foooarte rar, doar cateva ori in perioada primavara-toamna, si foarte diluat, ca la orhidee).
Zic asta pentru ca la compacta mea, care a inflorit cu mici pauze de formare a noilor boboci pe aceiasi pedunculi, doar doi se comporta cum zice Ramona; poate pentru ca s-au format in primavara? Nici asta n-as crede. Ambii au tot format boboci, dar mereu se usuca :nu stiu:
Altfel, e o frumusete:
***
 
Sus