Hoya camphorifolia

Simona D.

Member
Ii place lumina dar nu tolereaza soarele direct.
Nu lasati prea mult timp substratul uscat, aceasta varietate preferand substratul putin umed.

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hop si eu!



A mea a rezistat si la soare direct. Cu conditia sa nu se abuzeze. Adica 2-3 ore pe zi, mai spre dupa amiaza e ok.
 

Johana

Member
Cred ca e una dintre cele mai putin pretentioase....am luat de la Paul Shirley in martie un butas si acum are un peduncul micut pe care sper sa-l si tina!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai pedunculi are si a mea cu carul ... dar nu cred ca vad flori anul asta. Poate la anul. :wink:
 

vivi23ro

Member
am si eu una ce de un an nu misca deloc, nui a ingalbenit sau cazut frunze dar nici altele nu a facut
 

cornelia

Fondator
Membru staff
carmenn a spus:
In sfarsit a inflorit butasul de H.camphorifolia, cumparat anul trecut de la Paul Shirley...



am sa fac mai tarziu poze mai bune ( sper ) dupa ce se deschide tot globul...
:petrecere:


:D

tzushuca a spus:
Ooooooo
ce frumoasa floricicaaaa
sa traiasca si sa infloreasca(si dumneata la fel)
e mai roza decit h.carnosa din cate vad in poza
spune-mi ,te rog,
daca e si parfumata
carmenn a spus:

ultima sedinta foto, cu tot globul deschis...
da, miroase tare bine, destul de discret totusi, deci e nevoie de un efort de apropiere, insa aduce a liliac la prima impresie...e placut...

cat despre culoare, e un rozaliu cu bordo, cu globul mai mic decat al carnosei, pe peduncul mai lung...
cornelia a spus:
Mai, nu inteleg. A mea e ditamai planta si ... nici o veste. Si lastarul asta a fost asa de harnicut. Ia da-l incoace sa-l pup. :oops: :wink:
carmenn a spus:
a fost un lastar cumparat anul trecut, si l-am taiat in 2...au rezultat 2 butasi, unul care a incercat de vreo 3 ori sa infloreasca dar si-a pierdut bobocii intr-un stadiu f avansat, si acesta pe care l-am ignorat total si n-am observat ca are peduncul decat foarte tarziu...cert e ca i-a luat-o inainte butasului indraznet si a reusit sa faca spendoarea asta de floare pe care nu ma satur s-o admir si s-o laud...e ceva frumos, si abia astept sa creasca mai mare sa am macar 3 globuri la o planta ;-)) :wink:
ramona a spus:
E superba. Sa iti traiasca si sa faca muuuuuuuuuuuuuulte flori frumoase! :dans: :clap:
miha a spus:
Superba floricica, Carmen... daca zici ca si miroase...devine sigur un must have... :indragostit: Sa se umple cu globuri colorate asa cum iti doresti!!!
carmenn a spus:
multumesc, multumesc ;-)

carmenn a spus:
O noua floare de camphorifolia, dar de la primul butas de la Paul Shirley, care in sfarsit a reusit sa infloreasca , dupa cel putin 5 incercari consecutive...

planta in intregul ei arata cam asa :

iar butasul nr.2, taiat din acesta pe care-l laud acum pregateste o noua inflorescenta, la foarte putin timp dupa prima floare ...priviti boboceii noi :
ena a spus:
Uimitoare... :eek: . Am ramas fara cuvinte. Cred ca incep sa ma indragostesc de hoya... :oops:
dianatm a spus:
Superba, eu sunt indragostita iremediabil :)
MONIS a spus:
carmenn a spus:
ma bucur ca va place...e o specie ce o recomand tuturor incepatorilor...e usor de intretinut si dupa cum se vede infloreste la un an de cand a inradacinat... :D
Tina a spus:
E superba, Carmen.. miroase ?
carmenn a spus:
da, miroase bine...cred ca s-ar simti si mai tare daca ar fi mai multe deschise...
e una din speciile placut mirositoare si , as putea zice, destul de florifera...asta incearca de multe luni sa infloreasca, a avut cam 5 incercari consecutive pana acum, si in sfarsit a reusit acum, cu mult elan...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa indelungi rabdari...



Prima ei floricica, pe care n-am pozat-o prea bine pentru ca mi-e somn de nu mai pot. Mai incerc maine.
 

poxicuta

Active Member
camphorifolia

Eu am pierdut butaselul meu, nu stiu ce nu i-a placut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

dana

Member
Da,cred ca si lastarul meu caruia i-a mers destul de bine pana acum,incepe sa se usuce.

a fost pus la prins in primavara,i-au dat 2 frunze,iar acum o frunza deja s-a uscat si incepe o a 2a sa se usuce.

acolo unde a fost prinsa frunza uscata se vede verde,deci este inca viabil.

chiar nu mai stiu ce sa-i fac-sta intr-un pahar de unica folosinta,l-am udat cam odata/saptamana,chiar daca pamantul se vedea inca putin umed
 
Sus