Hibiscus r. sinensis - cascada

Buna tuturor :)

Deschid acest topic pentr-u a urmarii mai usor evoluti hibi-ului cascada.
Am facut niste imagini astazi, niste imagini experimentale, adica culoarea fondului din spate. Caut o culoare care reda culoarea plantei, nu estompeaza imaginea frunzelor, ramurilor etc., plus care sa permita ca la editarea imaginilor virtuale sa se poata lucra mai usor. Deci nu va speriati de culoare... :rofl:
Din fata...
Din lateral...

Primele ramuri principale...


Or-ce critica sau impresie de moment este binevenita si primita :) ...
Vasile
 

DracuMic

Member
Salut Vasile ma innebunisi cu roshu asta.
nu stiu daca e chiar adevarat ce graiesc eu acum,as sesiza un mic bai,sper sa-ti de si tie de gandit.
oare nu ar suporta o defoliere la crengile superioare? nu pentru frunze ci pentru creanga ce merge in jos, sa se mai ingroase ca pana la urma aia e ramura care intereseaza mai mult?
As mai zice ca este prea lata coroana privita din fata,sau doar frunzele mari dau impresia asta?
 
Da Ovidiu sesisezi foarte bine... o sa fie nu numai o defoliere putin mai incolo ci si o tunsoare drastica, apexul care merge in jos, fiind vorba de o cascada cu doua apexuri, va cam disparea... urmand sa formez altul dintr-o ramura laterala, asa am procedat si pana acum, anul trecut a fost taiat vechiul apex, rezultatul a fost o ingrosare a trunchiului(vezi aproximativ jumatatea suoerioara a trunchiului).
Deci cum spuneam va urma putin mai incolo o lucrare serioasa...
Vasile
 
Da Ovidiu sesisezi foarte bine... o sa fie nu numai o defoliere putin mai incolo ci si o tunsoare drastica, apexul care merge in jos, fiind vorba de o cascada cu doua apexuri, va cam disparea... urmand sa formez altul dintr-o ramura laterala, asa am procedat si pana acum, anul trecut a fost taiat vechiul apex, rezultatul a fost o ingrosare a trunchiului(vezi aproximativ jumatatea suoerioara a trunchiului). Latimea lui in partea sperioara dupa cum mi-l imaginez eu, nu este prea mare deoarece lungimea s-a finala va fii cam de vre-o 90cm.
Deci cum spuneam va urma putin mai incolo o lucrare serioasa...
Vasile
 
Sus