help ...

scd

Member
de curand am observat la mai toate plantele atunci cand le ud ca au niste ganganii micute si albe si foooaaarte active mai ales cand sunt in contact cu apa ( in general sar in sus ca niste paduchi)
nu am reusit sa le fac nici o poza pentru ca nu am aparatul asa de performant
mentionez ca atunci cand mai uit cate o frunza in ghivece (in special la hibi) se aduna cu miile sub ea.
ce este de facut???? :cry: :cry: :cry: :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Apar in caz de umiditate excesiva. Uda mai rar. Si ca sa scapi de ele, lasa pamantul sa se usuce intre doua udari.
 

kriss

Member
am patit si eu la fel cu o diffenbachia. am udat-o din greseala prea mult si am insecte din astea cam de 2 saptamani. eu am incercat sa le dau cu mospilan, dar doar s-au mai rarit putin.
o sa o las si eu mai neudata si sper sa scap de ei.
 

Chiquitita

Member
Se numesc colembole si aparent sunt inofensive. Asa cum te sfatuia draga noastra Cornelia uda mai rarut ca-i mai dragut :giggle:
 

scd

Member
ideea este ca la unele flori le pun apa mai rar ca la altele ... nu le pun la fel
de ex. am ghivece cu pamant cumparat de la florarii iar la altele am pamant de la sera din oras ( acolo unde pregateste primaria florile pentru a fi plantate in oras sau prin parcuri) si am observat ca la aceele ghivece cu pamant cumparat am mai multi daunatori
oricum m-am hotarat sa "introduc" artificial o seceta la majoritatea ghivecelor. am unele plantute ( azaleea, gardenia...) care nu pot fi lasate chiar sa se usuce de tot intre doua udari, pentru ca am flori la ele.
a sa va tin la curent cu ceea ce o sa se intample.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azaleea nu suporta uscarea pamantului pentru ca se vestejesc florile. Dar gardenia poti s-o lasi un pic mai pe uscat. O sa se pleosteasca un pic, dar isi revine.
 

isabella

Active Member
Si eu am patit-o cu ganganiile astea, am oprit udatul pamantului o perioada si am compensat prin pulverizarea frunzelor ca sa nu sufere de sete pentru ca era vara . Au disparut instantaneu :D
 

valentyna

Member
am cumparat o punga de pamant si am gasit in pamant niste aratarii de vreo 1-1,5cm si subtiri pe care cand i-am atins s-au facut covrig.au o culoare gri spre maro./?????
 

ACHIMENES

Member
Pune pamantul in ceva si baga-l la cuptor pentru 15-20 min, in felul acesta il sterilizezi. Niciodata nu stii ce se poate ascunde intr-o punga :(
 

Timy

Member
si eu am probleme cu chestile alea mici si albi care sar si innebunesc cand ud planta...am o poza, le vedeti mai jos, cu niste mustatza.
http://i280.photobucket.com/albums/kk174/Timyke/eGradini/DSCI0002.jpg
problema e ca intre doua udari, planta nu prea suporta sa fie uscat, si astfel pamantul e ud in permanenta... si planta nu suporta nici prea mare caldura+lumina, si pamantul se usuca si mai greu...
sunt chiar enervante aceste daunatori :x , si mi-am pus intrebare daca chiar sunt inofensive, fiindca de cand au aparut, planta nu mai evolueaza ca inainte....si nu din cauza ca e iarna:p

am mai scapat de ele, punand frunze de muscate-am auzit de undeva-si a functionat :wink: dar pt. putin timp....
 

Fleur

Active Member
Timy vietatile alea sunt inofensive dar planta ta sufera ca sta mereu uda la racoare si putina lumina. Am si eu plante iubitoare de apa dar daca iarna le tin la racoare le tin mai mult uscate si nu par a suferi.
Cum se numeste planta cu pricina?
 

Fleur

Active Member
Am si eu un puiut dar pamantul il mentin doar usor umed fiindca eu il tin la 15-16 geade. Ii place umiditatea admosferica si asta se obtine prin pulverizari pe frunze. Poti lasa sa se usuce putin pamantul din cand in cand si pulverizeaza-o mai des pe frunze.
 

isabella

Active Member
Timy, si eu am avut aceeasi problema , daca vrei sa scapi de vietatile astea trebuie neaparat sa uzi pamantul foarte rar , sa-l lasi sa se usuce foarte bine intre udari, eventual, depinde de ce planta ai , stropeste planta cu apa dimineata (cu pulverizator) si nu mai uda pamantul o perioada !
Atentie, nu toate plantutele suporta sa fie stropite !
 

elenaraluca

Member
Timy ai reusit sa scapi de miscaciosii aia albi?
Am si eu la unele dintre frunzulitele de violete puse la inradacinat si nu stiu daca pot sa las pamantul sa se usuce ca pierd frunzele.Sau pot?
Mentionez ca frunzulitele le am in acelasi loc cu puii mai mari separati de la violetele cumparate si anume pe un dulap care e in dreptul geamului.
Am cautat pe net si am vazut ca un nene care avea colembole la violete le-a schimbat substratul.Sa fac si eu asta?

Daca le scot putin la aer oare le face bine?
 

isabella

Active Member
elenaraluca, uda-le mai rar si nu pune apa multa, nu este nevoie sa balteasca in apa, e suficent sa ajunga la radacina. Eu am frunze de violeta puse la prins si le ud o data pe saptamana.
 
Sus