Help!

Johana

Member
Am citit undeva de o solutie cu ardei iute pentru combaterea tripsilor.
Ma ajutati si pe mine....nu mai stiu unde am citit. De ieri tot caut, as vrea sa stropesc hibi inainte de ai aduce in casa.
Multumesc anticipat!
:*
 

Johana

Member
Multumesc mult!
Am parcurs cele scrise si cred ca la mine este prezenta musculita alba.
Am stropit cu mospilan si aktara. Dispar pe moment si apoi reapar de aceea am vrut sa incerc solutia cu ardei iute.
 
A

Anonymous

Guest
Asta din doua motive. Odata trebuia folosit Decis Mega si apoi, trebuia repetat tratamentul, prima oara dupa 7 zile.
L-ati repetat ?
 

Johana

Member
Da, am intercalat tratamentul cu mospilan, aktara si apoi din nou mospilan la intervale de aproximativ 7-10 zile.
 

Edelweiss

Active Member
Vezi ca musculitele alea stau si pe pamantul florii. Isi cauta refugiul acolo. Abia dupa ce am observat asta am reusit sa le starpesc.
 

Johana

Member
Sunt ca raia....cand zici ca ai scapat de ele atunci apar in forta!
M-am cam saturat de ele. Deocamdata am scos plantele afectate afara in speranta ca nu le place frigul, dar in curand trebuie sa le aduc in casa si mi-e groaza.
 

angela draganoiu

Active Member
Edelweiss a spus:
Vezi ca musculitele alea stau si pe pamantul florii. Isi cauta refugiul acolo. Abia dupa ce am observat asta am reusit sa le starpesc.
si cu ce le-ai starpit ? deocamdata n-am dar mai stii ............ asa ca ma pregatesc.
 

sicamin

Member
Johana ,uite iti dau eu reteta cu ardei iuti :
Tratament pentru insecte:
– Ardei iute uscat 150 gr (sau 250gr.proaspat) maruntit se infuzeaza in 5 litri de apa. Se filtreaza dupa treizeci minute, se lasa sa se raceasca si se pulverizeaza pe plante. Este un revulsiv puternic -indeparteaza toate insectele .
 

Johana

Member
Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Sica am notat reteta o fac si ne vedem saptamana asta!
Se poate inchide acest topic.
 

sicamin

Member
Edel .eu am stropit abutilonii si lantana ,ca aveau musculite si a avut efect.Am stropit si pe pamantul din ghiveci. Am pastrat din solutie (nediluata ) si dupa 7zile am repetat stropitul. Au disparut in totalitate. Eu am acum cativa hibi ,care au fost afara ,si ii voi stropi tot cu solutie din ardei ,cand ii bag inauntru.
 
Sus