Help! Un soricel...

florrentina

Member
De cand a venit caldura am lasat usa de la garaj deschisa si am constatat ca am un soricel in garaj. Cum pot scapa de el? Ce otrava e mai buna? Trebuie sa o pun undeva sus pe banc pentru ca intra tot timpul catelusa mea acolo si nu vreau sa manance ea.
 

anyny

Member
florentina ai putea sa iei lipici special pt soricei, asa esti sigura ca animalutul tau nu pateste nimic.
lipiciul il pui pe o bucata de carton si il asezi intr-un colt asa mai ferit, eventual sub ceva dulap sau ce ai tu prin garaj
bafta
 

IZA

Active Member
Ai prins soarecele sau a plecat singur? E foarte buna metoda cu lipiciul numai ca ai mare grija ca se ia greu de pe maini :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca sa nu fac topic nou scriu aici, desi nu e vorba de un soricel...ci de un ditamai sobolanul, cu care am avut o intalnire de gradul 3, ieri, in magazia de scule. :x
Intrebare: pliculetele acelea de otrava care se dau pentru soareci sunt eficiente si la monstrii astia? Pentru ca eu am pus acolo, unele erau rontaite, altele nu, dar dihania era bine mersi :? Exista alta otrava, specifica, pentru sobolani?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
sunt bune pliculetele [ am folosit si noi ] doar ca isi face efectul peste citeva zile, 3-4 daca nu ma insel :)
 

gabrielais

Active Member
ehh mare necaz mare si la mine...saptamana trecuta am gasit in dressing o punga roasa...mare caz in toata casa...am cumparat repede niste capcane speciale..si mari si mici ca nu stiam ce e dihania cu pricina..am impanzit casa cu ele dupa ce le-am dotat cu cascavalul de rigoare...dupa o saptamana nimik..da zgomot de ront-ront se auzea noaptea si sotul meu a dat bonjour pe scari cu un soricel care se plimba viteaz...zic eu ia sa pun in loc de cascaval branza parmiggiano ca aia "pute" mai tare...in cateva ore nu 1 capcana ci toate 4 cu "prada" in ele...noi..in pragul depresiei...ca n-aveam nicio idee ca as putea convietui cu astfel de dihanii..prin urmare am cumparat si lipici si grau din acela otravit si am pus peste tot...in total am capturat un nr de 8 soriciuni...bine macar ca nu a fost o ruda de-a lor mai mare...sper ca i-am nimicit pe toti ca nici noaptea nu puteam dormi de stress...asa preventiv am mai lasat toata desfasurarea de forte la locul ei in caz ca unul a fost mai smecher...
de sobolani nu stiu ce sa zic, posibil sa ii poti pacali si pe ei cu ceva pana la urma...noi am vazut unul afara langa pubela..dar am luat matza vecinului cu imprumut si vad ca a fugit..n-a mai aparut..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mitzele nu stau in casa straina ...dar de ce nu iti iei tu o pisicuta si scapi de stres fiindca or sa mai vina.Cuibul e facut.Nu vreau sa te sperii dar sa stii ca asa este.Capcanele sunt provizorii :D
Desi pe Jerry il ador,rudele luivii indiferent de dimensiuni imi creaza o stare de.... :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
8 soriciuni? Mamaaaa, de se apucau aia sa se inmulteasca nu mai scapai veci de ei :eek:
La mine apar in fiecare an spre toamna, din fericire pana acum n-au ajuns in casa, doar in pod. Eu am tavanele subtiri, din rigips, peste care e un strat gros izolant, vata minerala iar noaptea, cand e liniste, ii aud miscand prin pod...eu credeam ca nu suporta vata minerala, ca-i iritanta, dar se pare ca nu-i asa...chiar i-am zis sotului ca intr-o buna zi o sa rontzaie tavanul si ne trezim cu vreun Jerry ca ne cade noaptea-n pat :mrgreen: :rofl:
 

gabrielais

Active Member
mi-as lua o matza...dar 1. sunt alergica..si 2. de cand au intrat hotii (si noi am dormit ca valizele in gara) nu mai dormim fara alarma armata pe zona de parter si demisol....n-are unde sta..in curte catei..in strada catei..a vecinului sarmana cand iese din casa sta numai intr-un pom din fundul curtii..cu cate 2-3 catei la baza pomului :rofl: am mai luat un puiut de la o prietena asa de test..dar au fugarit-o intr-una cainii...asa ca am dus-o inapoi...in casa exclus...din cele 2 motive enumerate..daca e nevoie intorc casa pe dos, scot si parchetu'...numai sa scap de lighioane.. :x
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
8 soriciuni? Mamaaaa, de se apucau aia sa se inmulteasca nu mai scapai veci de ei :eek:
La mine apar in fiecare an spre toamna, din fericire pana acum n-au ajuns in casa, doar in pod. Eu am tavanele subtiri, din rigips, peste care e un strat gros izolant, vata minerala iar noaptea, cand e liniste, ii aud miscand prin pod...eu credeam ca nu suporta vata minerala, ca-i iritanta, dar se pare ca nu-i asa...chiar i-am zis sotului ca intr-o buna zi o sa rontzaie tavanul si ne trezim cu vreun Jerry ca ne cade noaptea-n pat :mrgreen: :rofl:
tot asa si la mine...in mansarda la vata minerala zic eu ca au stat..sper numa sa nu fi avut copii..ca din 8 vreo 5 erau destul de mici..si sper ca aia sa fi fost copiii
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, sobolanul cu care m-am intalnit ieri manca matza cu blana cu tot :mrgreen: :rofl:
 

gabrielais

Active Member
eu sper ca am scapat de lighioane... :) nu s-a mai prins nimik in nicio capcana...nici pe alea cu lipici..nimicuta...si nici zgomot nu se mai aude pe nicaieri...oricum mai las capcanele si pun mereu branza proaspat taiata ca sa nu reziste mirosului in caz ca ar mai fi vreunul...dar cred ca i-am descoperit la timp, inainte sa se transforme in colonie...si i-am exterminat :)
 
Sus