Heliotropium

coral

Member
Are cineva prin gradina Heliotropium (Heliotropium arborescens) sau floarea vanilie? Ma intereseaza in ce conditii creste pe la noi( seminte,rasad) si unde s-ar gasi de cumparat. Este o floare frumoasa si mirosul la fel, dupa cum ii spune si numele.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am avut-o eu ,in ghiveci,vreo 3-4 ani la rand.A venit la mine in vizita o matusa draga mie,si i-a placut mult.I-am daruit-o cu drag.De obicei,primavara se gaseste de cumparat ,la noi,in piata la producatori.
 
Mi-am cumparat si eu anul acesta iarasi heliotrop de la noi din piata,caci anul trecut nu am stiut-o ingriji si am pierdut-o,de fapt nu-i stiam nici denumirea...va rog sa ma sfatuiti cum sa o ingrijesc ca imi place foarte mult planta si nu as vrea sa o pierd iarasi...
 

lelia

Well-Known Member
Nu stiu daca e planta de ap. sau de gradina ?
Imi place mult si n-as vrea s-o pierd ,ceva sfaturi....

 

vivi23ro

Member
am obs ca i place apa multa si nu i place soarele direct de amiaza sa i cada pe frunze , la umbra da, umiditate cit se poate pe frunze, greu de prins din butasi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E de unica folosinta :D Numai la Lelia dureaza tot ce la altii nu :) zau asa.....
 

lelia

Well-Known Member
Si eu cred ca e de unica folosinta ,o am doar de anul trecut ,e foarte dificila ,tre'udata in fiecare zi ,in iarna am stat cu ochi pe ea ca pe butelie ,ba ii cadeau frunzele ,ba se topea cate un lastar ....sunt multumita ca a inflorit si ma bucur de parfumul florilor ,daca va trai bine ,daca nu ,iarasi bine :|
 

MASCHA

Active Member
Prima intrebare care am pus-o pe acest forum a fost legata de ingrijirea vaniliei salbatice pe timp de iarna nevrand sa pierd planta
http://mascha.sunphoto.ro/gloriosa/74551212
De atunci am mai crescut,am prins si butasi (greu,dar s-au prins) ce pot sa va spun este ca ai place lumina,chiar soare,si apa ,se paleste in lipsa ei,iarna o tin la 10-15 gr.foarte putin udata,iese cam ciufulita din iarna dar recupereaza repede si este savurata de caini care ai maninca frunzele.
 

belisima

Well-Known Member
MASCHA a spus:
Prima intrebare care am pus-o pe acest forum a fost legata de ingrijirea vaniliei salbatice pe timp de iarna nevrand sa pierd planta
http://mascha.sunphoto.ro/gloriosa/74551212
De atunci am mai crescut,am prins si butasi (greu,dar s-au prins) ce pot sa va spun este ca ai place lumina,chiar soare,si apa ,se paleste in lipsa ei,iarna o tin la 10-15 gr.foarte putin udata,iese cam ciufulita din iarna dar recupereaza repede si este savurata de caini care ai maninca frunzele.
ooo,ce maricica e a ta!sigur miroase super in jurul ei :D
 
Sus