Haemanthus

michaela

Active Member
Si Haemanthus pauculifolius ... pentru care-i multumesc lui gty :D
Dupa ce l-am instalat intr-o zona mai insorita, s-au inzdravenit si frunzele sale :D

Acum astept si eu sa-i vad infloriti la mine, caci usor usor am reusit sa ne intelegem :wink:
-din cate am inteles H.pauculifolius se inmulteste extraordinar-florile sale fiind mai scumpe la vedere :roll:
Mercic Arselia :* -venind de la tine urarea... sigur vor inflori :D
 

daisy111

Active Member
Am si eu unul devreo 2-3 ani si nu mi-a inflorit niciodata.In vara asta am vazut ca mi-a facut cam 3pui ce incep sa depaseasca mama.Oare trebuie sa-i separ ca sa il fad cu floare?
 

nick1971

Active Member
cornelia a spus:
Eu am 3 haemanthusi albi. Cel mai mare tocmai face floare. :)
abia astept sa-l vad inflorit :D
am si eu, l-am cumparat de la vivi, prin primavara cred, cu 2 frunze acum are 4 si sper sa si infloreasca, mereu ma uit la el :D
 

ghia_don

Active Member
La al meu apare pamatuful :) ..parca e mai mic decit alta data, dar vara asta l-am cam neglijat...
Abia astept sa-l vad inflorit la maxim :) ..
 

emilia68

Active Member
Multumesc frumos! :D

Cred ca e cea mai neglijata planta pe care o am :oops:
Din primavara e afara in curte, la semiumbra ...am udat-o doar cind pamintul a fost complet uscat...ingrasamint a primit de doua ori in cursul verii..
Iarna o tin intr-o incapere neincalzita, temperatura cam 8-10 grade....apa foarte putina..Pina cind am tinut-o iarna in incapere incalzita nu mi-a inflorit.
Doar iarna trecuta am pus-o in repaos...poate acesta e secretul infloririi :?: :idea:

Va doresc floricele cit mai multe!
 

George

Member
Am planta asta de ani buni dar nu mi-a inflorit pana acum, am cumparat-o ca fiind orhidee apoi mi-a pierit interesul cand am aflat ca e cu totul altceva dar cu toate asta am pastrat-o. Cum nu a fost una din preferatele mele, pe timpul iernii a fost tinuta in beci si a fost udata destul de rar, cu toate astea cand am coborat zilele trecute sa le ud am avut o surpriza tare placuta :D



 
Sus