Habenaria radiata

Roxana

Active Member
unde pot gasi si eu un rizom de Habenaria radiata? Cam cat costa? Este o planta dificila?
 
Parerile sunt impartite. Unii spun ca se creste usor, altii ca e greu... Eu cred ca adevarul este undeva la mijloc. Perioada mai dificila este iarna cand mini tuberculii trebuie scosi din subtrat (din 1 tubercul pot aparea la sfarsitul toamnei pana la 4 tuberculi) Cel plantat initial se va usca. Atunci se vor curata de radacini si se va pune la depozitat in frigider intr-o punga (cu niste perlit daca aveti). Din cand in cand se scot si se aerisesc pentru a evita putrezirea care poate aparea usor. Primavara se scot si se reia procesul de plantare.

Detalii aici: http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Orhidee_Habenaria_Radiata_si_Bletilla_alba_si_roz
 

Roxana

Active Member
ce mica este. si debea acum incepe sa faca frunzulite. inseamna ca inflorirea se produce ceva mai tarziu.
 

nick1971

Active Member
eu cred ca am pus-o cu fundu-n sus :) am umblat la ea si se vede ceva firisoare in partea de jos, bine ca e in spagnum si pot umbla la ea :D
 

nick1971

Active Member
:( esec total, am vrut sa-l pun la orizontala si n-am mai avut ce, cred ca a avut prea multa umezeala
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac bulbisorii?Si la mine a fost un fiasco total pt ca nu a mai rasarit deloc si bulbul cred ca a putrezit....
:whew: :whew:
 
Sus