Gutui japonez si alte proiecte

cornelia

Fondator
Membru staff
Shohin Trimis: Mie Apr 05, 2006 11:58 am Titlul subiectului: Gutui japonez si alte proiecte

--------------------------------------------------------------------------------
Am adunat cateva poze cu micii mei prieteni. Stiu ca exista cel putin o persoana care astepta cu sufletul la gura sa vada florile de Chaenomeles. Ei bine, a sosit momentul . Aici, din motive de economie de spatiu o sa afisez o singura poza; restul pozelor recente le puteti vedea in albumul meu numit "Primavara 2006" de pe yahoo.

Adresa albumului este afisata mai jos.
Sper sa va placa.


adrianam Trimis: Mie Apr 05, 2006 12:18 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Multumesc mult!
E superba!

Sper sa nu mai ratez vara asta si sa prind si eu un butas!
Cel din fata blocului are florile un rosu mai inchis, dar inca nu s-au desfacut.

Am vazut si albumul.
Ai noutati pe acolo.
Gingko se modeleaza asa usor?


Shohin Trimis: Mie Apr 05, 2006 1:30 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Salut,
Pentru gutuiul japonez iti sugerez sa faci un marcotaj aerian mai degraba decat butasire. Ai mai multe sanse. In ceea ce priveste Ginkgo, poti spune ca este usor de modelat cat este tanar. Dupa ce se lemnifica nu mai poti face decat mici ajustari. Multumesc ca mi-ai vizitat albumul.


adrianam Trimis: Mie Apr 05, 2006 1:49 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Daca nu-mi dai sanse cu butasirea, nici cu marcotajul nu prea am, pentru ca este in curtea vecinilor si nu prea imi vine sa intru la ei cu sapa in mana!
Asa ca ramane cumparea, dar nici de cumparat nu prea am vazut, decat pe internet pe un site al carui nume nu mai vreau sa-l pomenesc

Dar sa revenim la lucruri mai placute, cum ar fi prunul inflorit.
Pentru a inflori la dimensiuni atat de mici l-ai udat cu ingrasaminte?
Liliacul meu nu a inflorit nici primavara asta, este drept insa ca nu i-am dat ingrasaminte deloc.


Shohin Trimis: Mie Apr 05, 2006 2:03 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Nu am zis ca nu ai sanse cu butasirea, dar era mai simplu cu marcotajul. Pe undeva nici nu prea inteleg de ce vecinii ar fi reticenti la chestia asta, la urma urmei nu se pierde decat o ramurica...
Prunul meu este de fapt un marcotaj aerian de anul trecut. A fost si pentru mine o surpriza sa il vad inflorind. Dar acesta este avantajul marcotajului: nu mai trebuie sa astepti ani de zile pana la inflorire; daca planta mama face deja flori, marcota va face si ea, intr-un an sau doi. Cat despre fertilizat, prima "ratie" a primit-o abia saptamana trecuta. Eu nu prea ma omor cu fertilizatorii... ii folosesc pe cei mai ieftini si cam cand imi aduc aminte (de regula la doua sau trei saptamani). Iarna, deloc (toti bonsaii mei ierneaza afara).

La urma urmei, bonsaii sunt plante obisnuite, chiar daca uneori li se da o aura mai... esoterica. Bucuria pe care o ai cu ei este ca, daca reusesti sa le oferi conditii prielnice, devin companionii tai mai mult timp decat alte plante de apartament, un avantaj fata de florile de care trebuie sa te desparti uneori dupa numai dupa un sezon sau doua. Exista si un risc mai mare pe plan afectiv, atunci cand iti pierzi un "tovaras" dupa ce l-ai ingrijit cativa ani si te-ai legat sufleteste de el. Dar asta face parte din viata, la fel este si cu pestii de acvariu, cu pasarelele sau cu animalele de apartament. Trebuie sa accepti ideea si sa mergi mai departe.
In rest, cu gandul la viitorul bonsaiului, dar fara sa te gandesti la un stadiu final (pentru ca un bonsai "nu este niciodata gata"), ingrijirea de zi cu zi, micile operatiuni de pigulire, aparitia unui singur mugure sau a unei flori ori a unui fruct, chiar colorarea frunzelor in galben sau in rosu, toamna, sunt tot atatea recompense care nu pot fi trecute cu vederea. Nu perspectiva asupra viitorului, ci aceste mici reusite iti ofera un sentiment de implinire. Si asta chiar daca micul tau copacel nu are (inca) forma sublima a celor pe care ii vedem la experti... Arta bonsailor se poate practica la orice nivel si este la fel de interesanta in toate stadiile ei.
 
Sus