Granule ceramice

ddalcu

Member
A gasit cineva pe la noi granule ceramice despre care vorbeste Walter Pall? Eu tocmai am dat o raita pe la Bricostore si Baumax si n-am gasit decat niste saculeti de 1 litru (granulatie 4-8 mm) care costa 5 lei... Mi se pare enorm pretul!
 

flo_flu

Member
eu mi-am adus din ungaria granule ceramice sparte cu granulatia de 2-4 mm.
sunt si cu granulatia de 6-8 mm dar astea sunt cam mari pt ce imi trebuie mie. Nu stiu daca sunt ca si maxit-ul pe care il foloseste WP dar eu sunt multumit de ele.
 

pork

Member
Depinde de cat de mare e vasul tau. Daca e de genul celora din comert (la vreo 20 cm in lungime) atunci mie mi se par mari granulele, chiar mari bine de tot. Daca ai insa un vas mare, atunci merg asa...
 

ddalcu

Member
Ma gandeam sa le sfarm cu ciocanul, oare ar fi ok? Ideea e ca acum granulele sunt rotunjite, dar dupa o sa fie ca colturoase/taioase... :-S
 

ovi2210

New Member
Nu e o idee buna cea cu ciocanul, iti spun sigur. Au mai incercat si altii cu alt fel de metode si tot nu a dat rezultate. Flo stie... :rofl: :rofl: :rofl: ... metoda cu masina de tocat carne! Alea de care vorbea Flo sunt din aceasi compozitie cu cele prezentate in fotografia ta, dar sunt gata sparte. o sa postez maine niste imagini.
 

ovi2210

New Member
Nu!!! Asta a incercat Flo dar nu a mers. Eu am incercat tot cu ciocanul si cu alte ustensile dar nu functioneaza, pt ca nu se sparg uniform. Esti chiar din sv?
 

ovi2210

New Member
Daca vrei sa vezi cum arata granulele respective, intra pe topicul "Primavara?" si pe a treia pagina are Flo postata o poza cu un tei si acolo in vasul respectiv are granule din acelea,...ca idee!
 

estefana

Member
ddalcu, ce cantitate de bile vrei? eu mi-am luat de mai multe feluri in urma unui elan in a experimenta SH. daca vrei pot sa-ti ofer eu.
 

ddalcu

Member
Da, as fi interesat, numai ca tu esti in Baia Mare si eu in Suceava... Cred ca posta ar ajunge destul de mult si ies cam la acelasi pret de aici (aproape 5 lei litrul... )
 

estefana

Member
ddalcu a spus:
Da, as fi interesat, numai ca tu esti in Baia Mare si eu in Suceava... Cred ca posta ar ajunge destul de mult si ies cam la acelasi pret de aici (aproape 5 lei litrul... )
posta e vreo 4 lei. daca o sa ai nevoie ma anunti.
 

flo_flu

Member
multam,
eu nu imi gaseam cablul de date de la aparatul foto sa pot pune poze.
Argila asta mai are si avantajul ca e deja sparta.
 
Sus