Gradinile noastre in 2009

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Jasmine

Member
... :rofl: ...Azi mi-am luat o portie buna de ris, amuzindu-ma copios pe seama comentariilor voastre, din pricina piticilor mei.Imi dau seama ca, oricit de mult haz a avut aceasta discutie, trebuie sa incerc sa ma abtin de la a mai aduce vreo remarca despre acest subiect...doar daca nu se deschide un nou topic legat de pitici...eu intotdeauna voi avea ceva frumos de spus despre ei... :) ...in caz ca ar avea si cine sa ma asculte :rofl: mai bine ma opresc aci ...sper sa nu ma alungati de pe forum, daca mai vorbesc mult de pitici...:rofl: :D :( ...Asa ca, depasesc momentul...

Vorbind la subiect... gradina mea din 2009...E greu de vorbit la viitor insa pot sa spun totusi ca, in toamna trecuta am pregatit-o nitel mutind unele plante de ici-colo, cea mai mare realizare a fost sa scot toata iasomia dintr-un colt al gradinii, sa o deznod (ca se inmultise bine) apoi sa o intind de-a latul curtii (aproape de jumatate) si sa o fac gard viu (ca si un paravan), gard ce va trebui sa desparta gradina de flori de cea de zarzavat. Sper sa nu i se fi intimplat nimic plantei la transmutare ca mi-e draga rau...d-aia si cu numele meu aici.
Fiindca am ajuns mai tirzior pe forum, aduc si eu citeva albume de fotografii cu gradina mea din 2008 (in sfirsit, am reusit sa le fac!)... doar daca nu se supara cineva... :D

...era sa uit... Mihaile, multam fain pt. pontul cu pietrele alea de zici ca se afla pe la marginea orasului...imi fac curaj sa ma duc sa le vaz mai intii si intii, dup-aia sa chem ajutoare...numa' sa nu fie vorba de bulumacii aia de beton ce au ramas din fabrica de bere, proaspat exterminata, pardon zic, darimata...ca alea sint bune de pus la temelie si alta casa, nici ca mai fac...in asta viata ... :D
 
A

Anonymous

Guest
nu,nu...e piatra de munte.Sint si bucati mici,dar si de 300-500 kg,toate marimile,in nuante de negru.Daca nu le gasesti,da-mi de stire ,te rog. :|
 

iraira

Member
mihail a spus:
Buna Jasmine,
daca casa-i intr-o fosta livada,probabil e undeva pe Vishani,Birnova,Pietrarie .Asa-i ?
Mulumesc pt. invitatie,"execut-o" iar eu imi iau sotia din dotare si ...tzushi la voi.
Pietre mari si deosebite,gasesti (atentie e secret !) la PRAKTIKER-ul de la Metro.Este o strada prin stinga lui,treci pe linga cabina alba a paznicului,ajungi in capatul ei si acolo faci la stinga pina ajungi aprope de soseaua suspendata,adica sub ea,pe care de altfel ai venit.
Ei,acolo in dreapta vei gasi multe-multe pietre de munte de toate marimile.O parte din ele sint aruncate pe albia Bahluiului.
Sint abandonate de la constructie.
Casa mea+ terenul aferent este in Valea Ursului (nr.52),dincolo de Miroslava.
Ps. vezi,un pic,despre pasii japonezi.Edrept,nu prea merg la pitici ! :mrgreen:

Buna Mihail, vorbesti de Praktikerul de la complexul Era? unde s-a facut soseaua suspendata peste calea ferata?Eu stau chiar peste drum, un pic mai incolo de Popasul Pacurari.Din cate stiu eu singurul drum pe acolo la stanga de Praktiker trece tot peste calea ferata , si este si o bariera acolo.Poate ma insel si vorbim de locuri diferite?si eu sunt innebunita dupa pietre si oricum vreau sa folosesc si la casa, incercam sa facem una ecologica, cu cat mai multe materiale naturale.Eu stau acum in Valea Lupului, la parintii mei, casa o s-o facem pe terenul din Sorogari
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
tranda, apreciez ca incerci si tu asemeni mie sa pastrezi directia de mers a topicului.
Eu am largit lista achizitiilor pentru aceasta primavara:
-Aucuba japonica Variegata
-Thuja occidentalis Tiny Tim sau Little Champion
-inca un Juniperus squamata Blue Star
-Hosta diverse varietati cu frunze colorate
-hortensie cu flori rosii....am vazut vara trecuta in Praga si m-am indragostit la prima vedere
 

iraira

Member
Imi cer scuze daca am deviat de la topic...
Uite ce planuri am eu pentru gradina mea in 2009
-vreau sa achizitionez cativa pomi fructiferi (am 2 caisi pusi asta toamna cumparati de la Sarca), ciresi in primul rand,si cativa arbusti fructiferi
-vreau sa mai plantez cateva conifere (partea din nord vreau sa o pun cu brazi)
-sa aduc cat mai multe plante agatatoare ca sa-mi mascheze gardul(foarte inestetic de altfel)
-cum da caldura am un puiut de alun si un maslin dobrogean de pus in gradina(de la unchiul meu, care are o gradina foarte frumoasa, e horticultor de meserie si a lucrat si la gradina botanica din iasi, sunt tare norocoasa)
Planuri am multe, sa vad ce o sa reusesc sa fac...oricum..le tot pun pe hartie, pana in primavara sper sa am un plan destul de clar cu ce o sa fac
aaa...si probail o sa incerc cu cateva legume..am cumparat deja plicuri cu seminte
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
maslin dobrogean ? :gandit: nu-l cunosc. care e denumirea lui stiintifica, sa-l identif in baza de date de pe umeri :idea:
 

iraira

Member
Sincer nu stiu, am facut o poza, mai are inca masline ramase in copac, dar nu am apucat sa o descarc din aparatul de fotografiat..o sa intreb si revin cu raspuns.Unchiul meu mi-a spus ca este o specie de maslin aclimatizat in Romania, care se cultiva in zona Dobrogei
 

iraira

Member
Maslinele sunt un pic mai mici si au gustul un pic altfel decat cele pe care le stim noi, dar oricum puse la murat sunt foarte bune
 

mihai63

Member
ruxitzika, -Aucuba japonica Variegata
-Thuja occidentalis Tiny Tim sau Little Champion
-inca un Juniperus squamata Blue Star
-Hosta diverse varietati cu frunze colorate,cum poti face un aranjament cu ele?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
mihai63 a spus:
ruxitzika, -Aucuba japonica Variegata
-Thuja occidentalis Tiny Tim sau Little Champion
-inca un Juniperus squamata Blue Star
-Hosta diverse varietati cu frunze colorate
cum poti face un aranjament cu ele?
Cu maiestrie si pricepere....si desigur si cu modestie 8)
 
A

Anonymous

Guest
Mihai 63,cauta:
Gradini ingenioase,60 de planuri usor de realizat"
Editura:House of Guides
28.50 RON
...aici gasesti cam toate raspunsurile la intrebarile tale.Cu putin noroc,cineva de pe aici,o sa posteze si coperta cartii.Ia sa vedem. :)
 

iraira

Member
Stiu si eu,Mihail, din pacate,ce fac muncitorii, am asistat la ai mei, cand si-au facut casa,da na, nu pot sta degeaba, macar mai exersez ...si ce rezista, rezista si gata
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
o bucatica din gradina parintilor mei:



pe masura ce plantele se vor dezvolta, vom efectua transplantari si le vom reorganiza pe dimensiuni...sa nu se invadeze una pe cealalta. grupul de arbusti este format din: Eleagnus pungens Maculata, Euonimus japonicus Kathy, Ilex crenata Golden Gem, Juniperus squamata Blue Star, cateva Erica si ....experimental un Pittosporum tobira (cunoscul in Romania ca planta de interior). pana acum doua saptamani a fost ok, acum da semne de ...oboseala. Grupul de arbusti a fost plantat la inceputul lunii octombrie.
 
A

Anonymous

Guest
Ruxi am si eu o intrebare,poti sa-mi spui te rog in cati ani a crescut gardul din buxus?
 

emundin

Member
Gradina mea a suferit modificari drastice:p
am 2400m2 de gradina din care 480 este ocupat de iaz.
am 5 gradini alpine cu deal, 8 jardiniere pe terasa pline de trandadfiri peste 40 de tulpini, asparagus in o jardiniera. Anul asta este timpul sa scot tot pirul din gradina ceea ce inseamna o munca se sisif. Trebuie sa decopertez pamantul 30 cm in interior sa scot tot lantul de pir cu radacini cu tot sa afanez pamantul si sa plantez din nou gazon. Pentru un singur suflet este o munca enorma dar o sa o fac si pe asta. Am plantat in toamna 2 stejari, 3 pini si alte specii de conifere. Ienuparul mi-a crescut la 1.70m ceea ce ma incanta. Am taiat toti arbusti iarna si acum am un munte de ramuri gata de tocat. Am scimbat acum pamantul la toate plantele din casa uhh .... si am construit un loc de barbeque de moare lumea :p asa ca cine este din bucuresti la vara PARTY !!! facem barbeque am loc acum pentru 30 de persoane :p Sa curga berica in pahare !!!!!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus