Gradinile noastre in 2009

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

simali

Member
Blitz a spus:
Simali,


3. Ariciul l-a "reparat" prietena fiului meu, dupa ce am reusit sa-l accidentez eu :oops: :oops: :oops: . Cu ocazia asta i-a pictat si cravata...
Super fata. E buna de nora. Fa-i prajituri, dulceata, si alte ofrande sa n-o scapi ca nu cresc fete de-astea pe toate drumurile. :D
 

alfa

Active Member
simali a spus:
Nu e Lonicera Pileata. E un soi de tufis, fara tepi, cu frunze cazatoare pe care-l adora albinele. Nu exista planta la mine in curte pe care sa fie atatea albine cate sunt pe aceste tufisuri (am 2 bucati). Cand ma apropii de ele o fac cu prudenta pentru ca zici ca esti langa stup, atat de multe albine sunt. Fac niste flori micute, roz, apoi fructe rosii. Nu stiu cum se numeste planta dar stiu ca o sa creasca pe la 1.5m.
Nu e cumva un soi de Spirea?
 

simali

Member
Nep!
Spirea face flori vizibile - cel putin din ce am vazut eu in poze. Florile de la tufisurile mele abia sunt vizibile cu ochiul liber... Surprinzator este insa ca ructele sunt destul de marisoare - cam de marimea afinelor soiul salbatic.
 

delilu

Member
Vreau si eu ca anul viitor sa-mi fac anumite amenajari in gradina...e asa de multa buruiana si iarba ca nu mai fac fata..in week-end numai asta fac cand merg acolo..din primavara pana in toamna..
As vrea sa pun ceva in jurul trandafirilor, eventual scoarta de aceea de copac care se gaseste la saci..si eventual niste dale de piatra concentrice in 2 culori care sa se preteze la ronduri..ce ziceti..oare e bine ce vreau sa fac? :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
ok, acum am inteles :rofl:
delilu, ne-ar fi mai usor sa ne dam cu parerea daca am vedea si niste poze cu locurile unde vrei sa faci asta :D
 

delilu

Member
cand ajung acasa pun poze..desi la mine e mereu in schimbare..am mai plantat vreo 9 trandafiri..acum in toamna..:) oricum trandafirii sunt pe marginea unei alei, intr-o parte sunt pe 2 randuri, in cealalta parte doar pe un rand deocamdata..
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai dreptate, ar fi o idee sa pui niste dale si sa faci niste ronduri in mijlocul carora sa stea trandafirii
iarba aia iti da multa bataie de cap, nu-i asa? :)
te sfatuiesc sa plantezi tufe pitice in ronduri, astfel incat sa nu incomodeze trandafirii si sa vina in completarea florilor lo superbe
 

delilu

Member
cum sa plantez tufe pitice in ronduri sa nu incomodeze trandafirii, nu inteleg... eu vroiam sa pun fiecare trandafir intr-un rond..
 
A

Anonymous

Guest
simali a spus:
Nep!
Spirea face flori vizibile - cel putin din ce am vazut eu in poze. Florile de la tufisurile mele abia sunt vizibile cu ochiul liber... Surprinzator este insa ca ructele sunt destul de marisoare - cam de marimea afinelor soiul salbatic.
se numeste evodia si e o planta melifera,extrem de buna pt albine
se transforma intr-un copac absolut splendid
am capatat si io cativa copacei
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, alfa, multumesc de ajutor :wink:
Delilu, ma refeream ca la baza trandafirilor sa pui tufe pitice, de exemplu lobelia
baza trandafirilor este deseori golasa si cam inestetica, deci se recomanda a se planta tufe pitice, tufe care sunt modeste, deci nu cresc inalte si nu consuma prea multe substante nutritive

o combinatie f frumoasa este formata din levantica si trandafiri, desi singurul lor element comun este ca iubesc soarele foarte mult, in schimb trandafirii trebuie udati des si vor sol bogat dpv nutritiv, iar levantica se simte bine in sol saracacios, si udata mai rar
 

delilu

Member
am inteles acum..problema e ca din dorinta de a avea multi trandafiri cred ca i-am pus cam apropiati unii de altii, deabia mai am loc printre ei..
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu e bine!!!
dupa ploaie frunzele nu li se pot usca fiind prea apropiati, aerul nu poate circula foarte bine printre ei si astfel devin sensibili la boli
trebuie sa-i muti :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Delilu trandafirii trebuie sa fie plantati cam la 50 de cm. (minim) unii de altii.Daca au mai putin spatiu neaparat trebuie mutati.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus