Gradini botanice,expozitii de orhidee

CristianG

Well-Known Member
Mikiduzza, prietenul tau ti-a oferit imagini de vis....Acum iti clatesti ochiul cu minunatiile din SUA.In Romania deocamdata nu o sa vedem niciodata asa ceva! :eek: :)
 

mikiduzza

Member
Da, intr-adevar pozele sunt de vis.
Cred ca florile vazute "live" erau si mai si.

Sarselia, frumoasa gradina botanica.
Si eu mi-am propus sa merg s-o vizitez pe cea din Cluj, dar astept sa infloreasca lalelele :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate ce am vazut eu nici macar nu se poate compara cu ceea ce ne-au oferit pozele tale.
Parca erau ireale.
Inca o data multumim frumos ca ni le-ai aratat si noua si ca am avut si noi ocazia sa ne bucuram de asemenea frumuseti.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am fost nevoita sa mut pozele aici deoarece erau 2 topicuri deschise cu acelasi subiect.
Cristian dar ce de frumuseti ai gasit acum acolo.Eu am fost in martie si parca nu erau atat de multe inflorite.
In orice caz superbe.Degeaba acolo chiar au conditii extra de crestere.Ti minte ca acum o luna cand am fost noi era un frig acolo iar in sera o caldura si o umezeala de a trebuit sa asteptam un pic pana s-a obisnuit aparatul cu acele conditii ca ni se aburise.
:D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Am fost nevoita sa mut pozele aici deoarece erau 2 topicuri deschise cu acelasi subiect.
Cristian dar ce de frumuseti ai gasit acum acolo.Eu am fost in martie si parca nu erau atat de multe inflorite.
In orice caz superbe.Degeaba acolo chiar au conditii extra de crestere.Ti minte ca acum o luna cand am fost noi era un frig acolo iar in sera o caldura si o umezeala de a trebuit sa asteptam un pic pana s-a obisnuit aparatul cu acele conditii ca ni se aburise.
:D
Este Ok...Important este ca toata lumea sa priveasca minunatiile din Viena.Nu stiu cum de am nimerit in perioada in care au inceput sa infloreasca majoritatea...
Asa este, in zona in care erau orhideele era cald si umiditatea era foarte ridicata.Acesta este si motivul pentru care acestea se dezvolta excelent.Erau vande atat de mari, crescute atat de frumos, cu radacinile aeriene........Rar am vazut in sere astfel de exemplare foarte bine aclimatizate.Ma bucur ca am fost lasati sa vedem aceste plante exotice.Oamenii apreciaza plantele si nu le fura cum facem noi. In gradina botanica din Cluj sectorul de orhidee era inchis pentru ca acestea erau furate de oameni.Iata diferenta dintre noi si restul lumii. :D Puteai sa stai pe banca si sa te bucuri de tot ce era in jur.Nu imi mai venea sa plec de acolo atat de superb era... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am fost azi la expozitia de orhidee de la Hornbach. Recunosc ca nu m-a impresionat, aceleasi varietati, aceleasi preturi. Singura deosebita era o Epicattleya mov - arata aproape ca un Dendrobium. Poze n-am facut, ca oricum nu mi-ar fi dat voie (am patit-o acum 2 ani, cand dupa cateva poze a venit un nenea angajat si mi-a stricat cheful). Pozele de atunci le vedeti aici:
http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 2880NeWbTd
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur mult ca ati avut sansa de a vedea o expozitie de orhidee.Din pacate pe aici pe la noi nu se prea obisnuieste asa ca ramanem cu pozele.

Dya e SUPERBA!Sa ai parte de ea si sa fie mereu harnicuta si infloricioasa!
 

Pocalinda

Member
Am fost si eu la Hornbach, putinele plante, saracacios spatiul, ma asteptam la ceva mai deosebit. Mi-au ramas ochii la vandele albe imense, mov mai vazusem.
 
D

dyayzh

Guest
Cristian, mirosea foarte tare prin jurul lor..dar acasa parca mirosul cam disparuse :(
 
Sus