Gradina noastra - Victoria222

victoria222

Active Member
Va prezint evolutia gradinii noastre care implineste un an in luna august, de cand ne-am mutat la tara. Ma surprinde si pe mine viteza cu care au crescut plantele pe care le-am plantat in continuu din august pana acum, dar mai ales ma uimeste numarul lor :rofl: Abia acum imi dau seama ca tare demult nu mi-am mai cumparat o rochie sau un pantof :fluierat: asa de pasionata sunt :oops: Sper sa va placa prezentarea mea.

P.S. Mentionez ca am primit gradina cu o mare mostenire. Toti pomii de pe o latura a gradinii (se vede in poza2) , via, cativa trandafiri, bujori, lalele rosii si narcise, dar si arbustii maturi din spatele pomilor au fost plantati de fostii proprietari, gradinari de Duminica, foarte pasionati, carora le sunt recunoscatoare pentru surprizele din gradina care tot apar ( ma refer la floricele plantate de ei in spatele pomilor care au crescut mari)



 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos.Se vede ca e o gradina deja "asezata" si nu luata de la zero.
Sa o stapiniti sanatosi :D si sa lucrati (tu si.......cine mai e linga tine) in ea cu daruirea care am vazut ca te caracterizeaza . :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo Victoria, arata foarte bine.
Si, asa cum te-am vazut eu pe tine, sunt sigura ca va deveni o gradina de vis intr-un timp foarte scurt :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Iti doresc sa nu-ti pierzi entuziasmul.Felicitari pentru minunile din gradina!
 

victoria222

Active Member
Va multumesc tuturor pentru aprecieri :oops: sunteti dragute, iar cuvintele voastre ma bucura foarte tare. Adevarul este ca fara Egradini, adica fara voi, nu as fi invatat atatea lucruri intr-un timp atat de scurt. :rose:
Gabiuta, noi= eu cu perechea :D
 

victoria222

Active Member
Ce bine ca a venit si anul "Doi" din viata gradinii noastre! In putinele zile calde de primavara, pe langa curatenia si revizuirea gradinii iesite din iarna, am reusit sa amenajez doua zone noi.
Este vorba despre intrarea in curte, dinspre ulita, unde am nivelat si curatat terenul de buruieni si bolovani de beton.Apoi am facut putina lumina in desisul de visini salbatici care crescusera langa gard, si am lasat doar unul, cel mai drept si mai inalt, care va deveni copac. Iar in final am transplantat un liliac alb, destul de matur, care crestea prea aproape de un nuc si nu-i mergea prea bine. Sper sa se si prinda ca de aratat arata foarte bine si acum, cu mugurasii umflati, gata sa se desfaca:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/6 ... directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/U ... directlink Imi imaginez deja placerea de a veni acasa si de a deschide poarta langa liliacul inflorit si parfumat

A doua amenajare am facut-o la banca. De fapt nu e chiar o amenajare, caci doar am "pavat" cararea catre banca cu crengute obtinute din urma taierii pomilor. Cele groase au mers la foc sau pe post de araci, dar cu crengutele am putut face o patura peste cararea de pe pamant, ca sa putem merge la banca si dupa ploaie, cand pamantul este ud, fara sa ne murdarim incaltamintea de noroi:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/G ... directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/j ... directlink
Probabil ca in viitor voi inlocui crengutele cu niste lespezi de piatra, numai sa fac rost de ele, pana atunci insa sunt multumita si cu solutia asta.

Mai avem de facut anul asta o gradina de plante aromatice de 10m pe 8m, un mic iaz si o parcare. Despre ele si despre altele voi reveni cu detalii mai tarziu.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E foarte frumoasa gradinuta voastra Victoria!
Imi place tare mult ideea acelei carari facute din crengute.
Chiar e originala si rustica in acelasi timp.
Iti doresc spor la treaba in continuare si sa ne mai arati evolutia gradinutei!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Victoria imi place ca esti foarte determinata si ai realizat in timp relativ scurt cam ceea ce ti-ai pus in gind.Da............tu cu perechea :rose: sa aveti cit mai multe sporuri.Ati muncit insa ceva.Ce inseamna tineretea :(
 

victoria222

Active Member
Sarselia, Gabiuta, multumesc. Tineretea si dileala :rofl: ca pe mine daca ma lasi, stau cu saptamanile cu nasu-n pamant.
 

elaelena

Member
ma bucur pentru ceea ce ai realizat pana acum, victoria si mult succes in continuare! sper sa ne tii la curent cu evolutia gradinii tale si pe viitor..
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Vorbesti cu atat drag despre gradina,spor in tot ceea ce ti-ai propus,mai ales in parcela cu mirodenii.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari! :clap: Chiar arata bine, e o gradina in care cred ca te simti bine, te indeamna la relaxare. Spor la treaba! :D
 

victoria222

Active Member
Va multumesc, fetelor :oops: Adevarul este ca in perioada asta nu imi mai vine sa plec de acasa. Si noua ne este foarte draga :D
 

alfa

Active Member
Victoria, eu de cand te-am cunoscut, ma mir de unde ai atata putere! :eek:

Felicitari pentru realizare! :clap:
 
Sus