Gradina mea este invadata de o vietate necunoscuta...

isabella

Active Member
De ceva vreme , am observat in gradina , pe o suprafata de circa 10 mp mai multe gauri cu diametrul de circa 2-3 cm . Nu exista musuroaie la suprafata pentru a putea crede ca sunt cartite . De la o gaura la alta , pamantul este batatorit , arata ca si cum s-ar fi tarat un sarpe . Ieri am pus fumigene speciale in gauri iar astazi am vazut ca au inceput sa apara gauri in alta parte . S-a mutat lighioana :cry:
Are cineva idee despre ce este vorba ?
 

sicora fabian

Active Member
Dacă ai pus gunoi de grajd, sunt coropişniţe. Sapă o groapă pet cărarea lor şi bagă un borcan acolo, să cadă în el.
 

riana

Active Member
si eu am asa gauri cum zici tu dar ale mele sunt sigur de la cartite ca eu am invazie. am prins una tocmai cand a iesit din o astfel de gaura. ele ies la suprafata noaptea sa bea apa asa am citit pe net. pe langa musuroaie mai fac si astfel de gauri.
 

isabella

Active Member
Fabian , nu am pus gunoi de grajd . Coropisnitele fac asa gauri mari ?
Cartite nu cred ca sunt pentru ca nu exista nici macar un musuroi .
 

isabella

Active Member
Am observat ca mi-a mancat bobocii zambilelor :cry: Si erau din acelea duble , abia am asteptat sa le vad inflorite... :(
 

melimeli

Active Member
atunci e cartita :x
si la riana mananca zambilele ce le-a cumparat de la peticom :( e disperata rau :eek:f: imi e asa mila de ea :( as vrea sa o ajut dar nu stiu cum :?
 

isabella

Active Member
Dar nu sunt musuroaie deloc , am vazut cum arata urmele de cartita si nu seamana deloc cu urmele din gradina mea . Zambilele sunt mancate din varf , bulbii sunt intregi .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad, da' coropisnitele stiu ca mananca radacinile...nu parte supraterana a plantei, nu? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu ma cam indoiesc ca ti-a mancat zambila coropisnitele...Poate vinovatul n-are legatura cu gaurile alea...Eu primavara trecuta am plantat in gradina rasaduri de gherghine si ce sa vezi...a doua zi spre pranz erau retezate si parte rupta lipsea...Le-am inlocuit...povestea a tinut cateva zile, pana cand am prins faptasul in flagrant: un GRAUR! :eek: Le ducea la uib :eek: Oare n-o fi fost vreo pasare?
 

sicora fabian

Active Member
Pune totusi niste capcane. Dar fa gaura mai adanca.
Daca spui ca sunt gauri mari si n-ai pus gunoi de grajd, nu sunt coropisnite. Mie mi-au ros anul trecut limacsii bobocii de zambile, insa ei umbla doar daca este cald.
 

Edelweiss

Active Member
In perioada asta, graurii si vrabiile ataca orice rasad :roll: Pentru vitamine :)
Coropisnita nu iese afara, cartita mananca bulbii, radacinile, nicidecum partea superioara. Pentru cartite si coropisnite exista un fel de gratar de plastic in care se introduc bulbii si totul se ingroapa. Radacinile ies prin grilaj si nu se plange nici un bulb ca nu traieste bine.
Cu graurii e poveste...e bai mare :x Ataca de regula orice planta mirositoare sau aromate...si fac cuib...cercetatorii au constatat ca puii lor sunt mai viabili decat ai altor pasari tocmai datorita plantelor din cuib. Fireste, nici daunatori nu vei gasi in cuib de graure, tocmai datorita plantelor...iti fura si ardei iute :wink: :rofl:
Eventual o plasa deasupra, un rapitz...poate salva plantele...o perioada cat trece sezonul de cuibarit de primavara.
 

isabella

Active Member
Am lasat astazi usa deschisa la gradina ca sa aiba acces cainii , am sperat ca reusesc ei sa prinda lighioana . Cainii mei au un palmares bogat in spate , omoara soareci , sobolani , serpi , grauri , porumbei , pisici , albine , muste dar vad ca nu au treaba cu acele gauri si mi se pare tare ciudat...Poate si din cauza ca stiu ca acea gradina este ''taram ieterzis'' pentru ei :rofl:
Voi urmari maine daca apar urme noi si voi pune un borcan sub pamant , in calea lor.

Sunt foarte curioasa ce rasa de vietate se ascunde acolo... :?
 

riana

Active Member
......
asa arata gaurile mele din gradina facute de cartita dar le-am maiscormonit eu putin ca erau aproape astupate
 
Sus