Gradina cu raised beds

vuk

Member
raised beds

habar n-am cum e traducerea corecta in romana asa ca eu o sa le zic raised beds

anul acesta voi incerca sa fac ceva asemanator cu ce e in pozele de mai jos






dar cu gazon intre ele




asi avea o intrebare daca m-ar putea cineva ajuta

vreau sa le vopsesc in negru dar totul in gradina trebuie sa fie dupa standarde organice asa ca nu stiu cu ce sa le vopsesc

asi putea folosi ulei de in (dar la peste 30 de raised beds asta ar costa foarte mult (1l = 10ron)
m-am gandit sa amestec uleiul de in cu praf de carbune si macar asa ar avea culoarea neagra

a doua optiune ar fi sa caut ceva vopsea low VOC dar habar n-am daca asi iesi mai ieftin sau mai scump

sa nu vopsesc lemnul nu e o optiune , anul trecut nu le-am vopsit si lemnul s-a deterirat foarte tare (plus nici nu arata bine)

orice idei sau sugestii ar fi binevenite
 

iris

Active Member
suuper frumoase aceste gradini. Sotul are o idee :) sa topesti un bulgare de bitum ( sau daca gasesti bitum lichid amorsa nu e nevoie de o cantitate mare) apoi acesta se amesteca cu uleiul de in . Daca doresti sa fie mai lichid se poate adauga petrol sau motorina. Astfel vei obtine o culoare inchisa o nuanta apropiata de mahon daca doresti sa fie mai inchisa la culoare se mai adauga bitum.
 

vuk

Member
mersi iris pentru raspuns ,din pacate bitumul nu ar fi o abordare prea organica (sau mai degraba eco-friendly)

majoritatea vopselelor sunt pe baza de petrol si contin multe substante potential daunatoare (VOC (volatile organic compounds), metale grele etc)

multi folosesc ulei de in fierbinte ca sa se absoarba mai repede in lemn, dar dupa cum am spus asta ar fi varianta cea mai costisitoare :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut Vuk , iar nu stau ideile intr-un loc :D , si eu ma gandeam la paturi inaltate dar nu credeam ca o sa le ung cu ceva , dar totusi sa stii ca sunt si lacuri de lemn pe baza de apa care sunt ecologice cu mediul, eu vand asa ceva la magazin si stiu.

Chiar imi cumparasem recent o caruta de turba sa amestec cu solul de la teren caci multe din radacinoase nu se pot dezvolta corect din cauza pamantului prea "cleios" si raman mici sau distorsionate.

oricum daca reusesti si ai resurse sa faci ca in primele poze , sa stii ca meriti toate laudele...minus sera :rofl:
 

vuk

Member
danero2004 a spus:
sa stii ca sunt si lacuri de lemn pe baza de apa care sunt ecologice cu mediul, eu vand asa ceva la magazin si stiu
mersi dan pentru info. :wink:

am intrebat la un magazin dar nu aveau , cu siguranta o sa mai caut

mi-ai putea te rog zice daca e mult mai scumpa decat vopseaua normala ? si ce marca e ? (sa stiu ce sa caut )
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu lucrez cu Ecolasure de la Kober si am avut si unu Coral dar nu mai stiu de la cine era , o sa ma uit si o sa spun.

Cat am fost vopsitor in Grecia , aveam unu care facea verande pentru zonele de plaja si faceam cu un lac pe baza de apa , probabil ceva mai profesional decat solutiile comerciale de la noi, si cica nu mai putea fi penetrat acel lac de nicio conditiie atmosferica mai apriga (apa/vant/uv/soare)
 

vuk

Member
am primit o idee super faina , sa ard lemnul superficial si asa ar si primi culoarea dorita de mine si l-ar si proteja de factorii externi (plus peste asta asi mai putea sa-l dau cu lac ecologic sau ulei de in fierbinte)

am 3 poze cu o casa "vopsita" cu metoda asta (sunt screenshots dintr-un episode din Grand Designs)





 

vuk

Member
iara asi avea nevoie de ceva sfaturi :rofl:

am facut deja 4 rame dar mi se pare ca pierd mult loc cu cararile dintre ele

la asa ceva m-am gandit :

http://img819.imageshack.us/img819/9184/92028663.png

sau asa cu mai putine carari

http://img155.imageshack.us/img155/9531/50449163.png

dimensiunea unei rame este de 4m / 2m (fara coltul ce lipseste) , 10cm inaltime , cu poteca de 50cm ( oare o sa pot sa tai gazonul intr-un spatiu asa de mic ?)

problema e ca , curtea mea e de 4 ori mai mare decat in desenul de mai sus si asta ar insemna enorm de multe rame

astept idei si sugestii :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Desenul arata mai atractiv in poza 1 cu mai multe randuri , desi per total e o multime de trasee si de paturi . Dar tot asa cum zici ca mai e destul loc atunci nu vad de ce nu.

Gazonul se tunde f usor , ideea e sa nu scada sub 25 cm zona de acces dintre rame.

Nu stiu daca tu vrei sa acoperi toata gradina (adica poza 1 x 4) caci in cazul asta nu e prea abundenta prezenta ramelor , parca e prea industriial si ai nevoie si de cladiri care sa ocupe ochiul :wink:
 

vuk

Member
sub 25cm sigur n-o sa scada latimea cararii , e bine de stiut ca 50 de cm nu e prea ingust

iar "focal points" o sa fie si prea multe ca mai sunt si copaci in rame

industriayt sper sa nu para , ca daca o sa cresca vegetatia pe tmpul verii nici nu cred ca o sa se vada ramele , mai mult toamna ,iarna si primavara

oricum mai lucrez la design sa nu fie prea repetitiv

http://img696.imageshack.us/img696/8594/92677379.png
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
neavand un climat care intretine planta pe parcursul iernii , aici ziceam ca va parea industrial deoarece poate fi destul de "rece" aspectul unor cutii cu pamant.

Corect ?
 

vuk

Member
nu neaparat , le vopsesc negru (cu praf de carbune) si cu gazonul verde va fi un contrast placut (si umpic formal)

plus la toamna peste tot unde nu vor fi plante perene voi folosi "green manure" adica voi semana secara
 

vuk

Member
stiu ,stiu , cam tarziu postez imaginile :p

ramele nu au reusit perfect simetrice avand in vedere ca toata gradina este pe un deal de nisip , n-am prea reustit sa nivelez perfect terenul , dar asta e , la anul imbunatatesc design-ul :)

partea buna e ca am folosit 'vopsea ecologica' , ulei de in , amestecat cu praf de carbune

nici gazonul nu mi-a reusit cu seceta asta , anul viitor cred ca voi pune scoarta de copac pe carari
















 

evutza

New Member
Gradina pe terasa (raised bed)

Buna ziua,

Apartamentul in care locuiesc are o terasa maricica si doresc sa imi amenzaj o mica gradina intr-un colt. Planuiesc sa relizez un cadrul din lemn de 3mx1mx20cm (Lxlxh), sa il captusesc si sa il umplu cu pamant (raised bed). Problema este ca nu stiu cu ce sa il captusesc, ce imi recomandati? Eu ma gandeam la o folie de plastic dar nu stiu daca e nevoie sa fac gauri pentru scurgerea apei sau daca e necesar un substrat din pietre.

Terasa este pavata cu placi mari de granit si are sistem de scurgere pentru apa de ploaie. Sub terasa este apartamentul vecinilor.

Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
 

Claudiu

New Member
Re: Gradina pe terasa (raised bed)

Propunerea mea este sa pui pe jos un strat de hirtie (ziare vechi , reviste, cartoane, etc), si, peste ele folia de polietlena gaurita. Ce se va intimpla: apa se va scurge, dar pamintul va ramine in interior. Poti pune un strat de pietris (gros de un deget) ca sa ajute drenarea apei. Dar, atentie la cit soare este, pt ca evaporarea va fi mult mai puternica decit normal. Si eu am incercat asa ceva, dar problema, la mine este evaporarea apei.
Astept opinii :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Gradina pe terasa (raised bed)

Pai o parere

Baza , o folie tip iaz


Apoi pietris grosier , 5-6cm diametru strat de 5 cm inaltime



Apoi un strat de nisip quartier mai maricel


Apoi o folie de buruieni peste nisip


si mai departe stii deja , sol , imbunatatit cu diverse materiale anti evaporare dar eu zic ca merge si doar pamant de flori din cel bun din magazine de profil amendat cu ceva nisip granulatie 1-3mm

Perlit cat mai putin pentru ca aeriseste prea tare.

In stratul de nisip quartos pui un filtru cu scurgere care va iesi afara din el , poate functiona si ca sifon si sa elimine apa din surplus dar poate si sa functioneze temporar fiind lasat sa se scurga apa doar la ploi puternice



Cand apa trece peste el se scurge in afara lui
 
Sus