Gongora sp.

cornelia

Fondator
Membru staff
Denumirea ?tiin?ific?
Gongora

Denumire popular?:
Gongora

Imagini:





Tipul plantei:
Orhidee perena, epifita, cu frunzis vertical si tije florale pendente

Gabarit:
Creste relativ repede in comparatie cu alte orhidee si ocupa un ghiveci de 12-14 cm in 1-2 sezoane.

Lumina ?i temperatura:
Are nevoie de lumina naturala buna. Este toleranta la variatiile impuse de sezoane. Suporta chiar si cateva ore de soare direct.

Flori, frunze, fructe:

Florile sunt neobisnuite, relativ mici ca dimensiuni, in nuante de galben-maroniu, cu aspect general de fluture cu aripile stranse. Tija florala este lunga, in unele cazuri poate avea si 40 cm iar florile sunt amplasate alternativ. De la formarea bobocilor si pana la deschiderea florilor trece aproximativ o luna - o luna si jumatate. Tijele se formeaza toamna sau iarna iar inflorescenta ramane atractiva 1-2 luni. Deschiderea si inchiderea florilor se face esalonat. O planta matura poate sustine fara probleme mai multe tije florale in acelasi timp. Frunzele sunt lungi cam de 25 cm, ascutite la varf si se formeaza dintr-un pseudobulb. La un ritm normal de crestere se formeaza o colonie de pseudobulbi desi si inghesuiti. Nu fructifica in conditii de interior.

Solul:
Radacinile se fixeaza intr-o scoarta nerafinata, fara nici un fel de mix de sol. In acest fel nu exista riscul de exces de umezeala. Planta suporta bine uscaciunea indiferent de momentul din an.

Udarea:
Udare moderata pana la umezirea scoartei. Excesul de apa se scurge/arunca. Nu se pune tavita la ghiveci pentru a se evita baltirea apei.

Aerul:
Agreaza aerul proaspat cu umiditate relativa 60%. Dar tolereaza multe alte variatii la acest capitol.

Ingr???minte:

In principiu nu se administreaza ingrasaminte pentru ca planta se dezvolta oricum bine. Daca doriti totusi administrarea de ingrasamint folositi Composana, care contine si un complex de microminerale.

Inmul?ire:

Prin separarea coloniei de pseudobulbi. Mare atentie, cele mai multe plante se pierd in momentul separarii sau transplantarii. Ranirea radacinilor profund prinse in scoarta duce la moartea plantei.

Condi?ii de iernare:

Conditii de sera temperata: 14-18 gr C.

Boli ?i d?un?tori:
Paianjenii rosii inteapa frunzele daca atmosfera de calda si uscata.
Paduchii lanosi se pot cuibari printre pseudobulbi. Niciunul nu afecteaza serios sanatatea plantei.

Îngrijire, particularit??i:

Nu se gaseste pe piata romaneasca, dar puteti s-o cumparati de la furnizorii din Europa sau US. Planta este destul de rezistenta la factorii de mediu.

Specii ?i variet??i:
Gongora colombiana
Gongora donckelaariana
Gongora dressleri
Gongora ecornuta
Gongora escobariana
Gongora flaveola
Gongora fulva

etc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
Am cumparat aceasta planta acum o luna. De atunci a pierdut o frunza si .. surpriza. Azi dimineata am vazut asta: 5 cresteri noi. 4 cred ca sunt viitori pseudobulbi, iar 1 viitoare tija florala. Sper. Ar fi prima oara cand infloreste la mine.


mymo a spus:
Adiac e o amestecatura de dendrobium+ ce? este in ghiveci suspendat? A facut ceva progrese,sunt tare curiuasa cum e inflorit :wink:

Este o specie nu un hibrid. Da, este in ghiveci suspendat. Progresele sunt cele pe care le vedeti in poze. Abia au mijit. De inflorit ar trebui sa infloreasca asa, aproximativ:




marean a spus:
Cat de dragut este !Banuiesc ca il ai de la expo din Hornbach,nu ?
E prea devreme sa vad tija :mrgreen: ,sa speram ca infloreste !
Oricum 5 noi cresteri nu-s de colo,inseamna ca-i place la tine !

mymo a spus:
http://s242.photobucket.com/albums/ff116/sorina_08/2008/plante%20de%20interior/?action=view&current=DSC03440.jpg
Una din plantele Sorinei mi se pare asemanatoare.Oare e la fel?

cornelia a spus:
Se pare ca 2 sunt tije florale. Au mai crescut si acum se formeaza bobocii chiar in varf.



Daca si celelalte cresteri sunt tot tije? :)

cornelia a spus:
Am mai crescut:


cornelia a spus:
S-a deschis prima floricica. Si mi se pare ca nu seamana deloc cu siragul de margele din poza de pe net. :?

Vin si pozele acusica. :)

cornelia a spus:

cornelia a spus:
Sunt curioasa cat dureaza fiecare in parte si cat dureaza inflorescenta. Pana acum tijele florale au fost mai rezistente decat micii pseudobulbi in formare. Dintre ei, doar 1 a rezistat si s-a facut maricel.

cornelia a spus:

marean a spus:
Si totusi,parca ar fi un dendrochilum formosanum ,nu http://www.speciesorchids.com/Dendrochi ... anum01.jpg ?
cornelia a spus:
M-am uitat si eu dupa Dendrochilum formosanum. Asta e galben complet, al meu e galben cu pete maro. De asemenea felul in care se deschid florile e diferit. La mine parca ar fi aripile unui fluture, la formosanum e mai degraba clopotel. :?
IULIA a spus:
parerea mea e ca e a Corneliei e o chelonistele....de care....inca mai studiez. :?

marean a spus:
Moaaam,Iulia ce bazata esti,nu am auzit de chelonistele in veci ! :oops: :mrgreen:
Seamana,dar parca nu iese numarul de petale ....
 

sarselia

Active Member
Moderator
IULIA a spus:
Cornelia, floarea s-a mai deschis, mai mult decit in ultima poza?
ca trebuie sa se vada labelumul...si dupa aia ne lamurim. :D
cornelia a spus:
Nu, atata. Cat ati vazut in poza. Arata ca un fluture cu aripile stranse.

cornelia a spus:
Am prins "fluturele" complet deschis:



Acum sa ziceti. :eek:

cornelia a spus:
Multumesc.

Se pregateste de tija 3:

cornelia a spus:
Am mai cercetat pe net. Ia uitati-va si voi la asta: Gongora gratulabunda. Seamana mult. Sigura diferenta este una de nuanta si dispunere a culorilor. http://www.orchidspecies.com/gongratulabunda.htm

cornelia a spus:

IULIA a spus:
maaammmaaa, ce infricosatoare sint.
dar imi plac. :D
cred ca e poliochroma aceea, a 3 a.
mie asa mi se pare. deci pina la urma corect ar fi sa sa mai deschida fluturasul... :?

marean a spus:
Daca s-ar fi deschis florile la gradul acelora din poze,da,seamana foarte mult...dar tinand cont ca nu au facut-o,desii au fost multe pe tija si macar una o putea face,nu ma pronunt !

cornelia a spus:
Marean, pai cred ca s-au deschis ele, dar nu eram eu acasa ca sa le vad.

marean a spus:
Asta e alta treaba :mrgreen: !
Se usuca repede florilede nu ai apucat sa le vezi ?

cornelia a spus:
Fiecare floare tine cam 4-5 zile. Dar cred ca momentul de maxima inflorire, fluturasul, tine foarte putin. Ca eu n-am prins decat una asa deschisa. Toate celelalte aveau aripile inchise. Si au inflorit esalonat.

marean a spus:
Nu stiu ce sa zic ...inca nu as eticheta-o ca o gongora,nu mi se pare corecta forma florii,fie ea si nedeschisa complet ...
 
Sus