Golden Celebration (David Austin)

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, e frumos! Si eu am fost ieri surprinsa sa-l gasesc cu o floricica de 10cm, parfumata si de o mare frumusete. Al meu e in primul an.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa a facut si al meu, dupa ce anul trecut a facut niste chestii stafidite si care se parleau in soare instant, anul asta m-a socat :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Al meu, inflorit in mai:


Este plantat anul trecut in primavara, florile sunt un pic mai mari ca anul trecut si mai frumoase, dar nu cred ca au depasit 8 cm in diametru. Sta in plin soare, floarea se decoloreaza si dureaza doar vre-o trei zile. Parfumul nu il mai tin minte, dar acum are cateva flori mult mai mici si neparfumate.
Tufa a ramas inca mica- nu depaseste 50 cm inaltime si diametru. Probabil daca ar beneficia de udare s-ar schimba mult comportamentul.
 

IULIA

Active Member
am si eu unul care seamana, dar.......
are ramuri inalte, peste 1,2 metri, cu flori doar in virf, montate in buchet de 4-6 flori, care infloresc insa pe rind. dureaza cam 1 saptamina, se scutura frumos.
frunzele sint destul de decolorate, au un verzui deschis -galbui. miroase bine, parfum puternic. diametrul cam 10-12 cm la maxim. este sau nu? o sa pun poze....e la al doilea rind de boboci acum.....se desfac in curind.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Aşteptăm pozele, eventual şi cu frunze detaliate şi tepi. Ce îmi da de gândit e acel "al doilea rând de boboci". La mine, Golden Celebration are înflorire continuă.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine infloreste incontiunuu ,iar verzui nu e deloc ,dar niste poze ar fi bine venite :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ultimele flori in acest an la trandafirul meu preferat [ :) la anu' nu se stie cine va fi preferatul]

 

nicol

Member
Pt ca e iarna, stau pe net si peste tot dau de oferte de rose, vin cu o intrebare, mai bine zis cu o serie de intrebari.... :D Cu ce se aseamana parfumul lui Golden Celebration? Cam cat de intens este? Ati observat la el si ceva aspecte negative? Care ar fi nota pe care ar obtine-o din partea voastra?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu imi mai amintesc despre parfum. Singurul aspect negativ: este atacat de patare neagra. In rest infloreste continuu, florile sunt superbe si spre deosebire de alti austini rezista mult mai mult. Nota? Oscilez intre 8 si 9.
 
Sus