Gloxinia,partea a 2-a

MERY

Active Member
camic a spus:
A inflorit si tigrina mea....isi face de cap, are florile mult mai mari fata de anul trecut in plus aseara am observat ca are un parfum usor, finut ca de trandafir abia ca o idee.



este superba !...pune si mataluta o frunza , doua la inmultit ! :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Prima mea gloxinie inflorita - am cumparat 2 bulbi asta primavara si prima a inflorit;

Problema e ca planta in sine e foarte mare, are cam 40-50 de cm (o sa-i fac o poza) iar eu n-am vazut gloxinii asa, plantele sunt de obicei mult mai compacte.
 

popescu gp

Well-Known Member
Camic,Gradinar 1 sincere aprecieri pentru frumusetile voastre;sa se umple de cat mai multe flori si aveti parte de ele cat mai multa vreme.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, domnule Popescu!
Eu am insa o problema cu ea - imi pare mult prea dihanie :) - ia uitati-va:

A fost nevoie sa-i pun o tija de sprijin ca altfel bobocii stau prea aplecati. In a doua imagine am pozat-o langa o sticla de 1.5l de apa, ca sa va puteti da seama de dimensiuni.
 

popescu gp

Well-Known Member
De obicei din cauza greutatii gloxiniile ,,curg"peste marginea ghiveciului,de aceea grija la udare ca apa sa nu ajunga la frunze.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mery, si eu m-am gandit ca ar putea fi elongata asa din cauza luminii dar nu prea cred...ele nu stau in soare direct dar casa e foarte luminoasa. Streptocarpusii infloresc fara probleme in acelasi loc, langa ele. Sa aiba mai mare nevoie de lumina comparativ cu strepto?
 

anknic

Active Member
gradinar1 a spus:
Multumesc, domnule Popescu!
Eu am insa o problema cu ea - imi pare mult prea dihanie :) - ia uitati-va:

A fost nevoie sa-i pun o tija de sprijin ca altfel bobocii stau prea aplecati. In a doua imagine am pozat-o langa o sticla de 1.5l de apa, ca sa va puteti da seama de dimensiuni.
asa e soiul ei. am si eu 3 la fel de "dihanii" si stau pe acelasi pervaz cu una care creste compacta. astea 3 le am din niste frunze trimise de cineva anul trecut si la ea era gloxinie curgatoare, o avea suspendata si plantele curgeau in jos pe langa ghiveci. e de la polonezi? vreau si eu frunzulitaaaa te rog!

uite dihania langa una normala:

http://anknic.sunphoto.ro/gloxi/77825626
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De la polonezi sunt. Aia mov e Hollywood si mai am un Blanche de Meru dar aia e mai puturoasa, are un singur boboc pana acum si se dezvolta tare grau. Iti dau cu placere cate frunze vreiu tu...stii doar :D
 

fixpix

Active Member
Imi plac dihaniile pt un singur fapt. Cum gloxiniile nu e bine sa le uzi pe frunze, si cum ale mele umplu ghiveciul cu frunze NU AM CUM sa le ud!
De fiecare data ma chinui sa dau frunzele la o parte ca sa pot uda.... asa incet, cu grija... nici ghiveciul nu-l vad sa stiu cata apa pun!
:suparat:

Iaca una compacta de tot!

 
Sus