Gloxinia,partea a 2-a

fixpix

Active Member
nu prea umblu eu la shopping. dar weekendu trecut am vazut gloxi alba simpla in..REAL Oradea.
cred ca 2 rizomi pe pachet?
pur si simplu le-am vazut... alte detalii, ioc!
nici pretul... nici daca mai sunt :rofl:

un mic secret de-al meu. asta e singura care are PARFUM !!!
cel putin io asa simt!

:rofl:
 

ghia_don

Active Member
Vad ca si eu elimin rind pe rind bulbii de gloxinii care au putrezit in pamint :cry: ...Din multimea de gloxinii pe care am avut-o pina anii trecuti, am mai ramas cu vreo 6...chiar azi am mai aruncat un bulb...
Si m-am hotarit sa nu mai cumpar... :(
 

ghia_don

Active Member
M-am exprimat gresit...s-au uscat peste iarna si n-au mai iesit primavara...cind am cautat in pamint n-am mai gasit decit niste "coji"
 

fixpix

Active Member
Mda. unul uscat am avut si eu. De gloxi rosie. Cred ca era preferata mea. Impreuna cu asta alba.
A fost tare ca piatra...ca si credeam ca e piatra!
:rofl:

Oare de ce unii impietresc, altii nu ???
 

adite

Active Member
Am pierdut si eu o multime de bulbi care s-au intarit,fara sa putrezeasca. Am cumparat un singur bulb,mare si frumos,dar gaunos si a putrezit.Nu stiu ce se intampla de doi-trei ani ca nu le mai merge bine iarna.Cam la ce temperatura ar trebui pastrati?
Am avut catava frunze puse la inradacinat,care au facut bulbisori,macar acestia sa reziste.
 

marirogo

Active Member
Eu am cumparat de-a lungul timpului mai multi bulbi de gloxi, dar aproape niciunul nu a rezistat, au putrezit in serie. Ce-o fi fiind cu astia din magazine?
 

popescu gp

Well-Known Member
gloxinia

Eu cred ca si alte bulboase din Olanda ca sunt fortate si cand nu mai au conditiile lor de origine dau ortul popii;am mai inteles ca la hipeastriumi bulbii sunt intepati pentru ca in anul urmator sa cumparam altii.BNu stiu cat este de adevarat dar eu am patit acest lucru cu multi hipeastrumi originali din Olanda
 

ionascus

Active Member
M-am imbolnavit si eu de microbul cu pricina....numit gloxinii...am luat de pe forum anul trecut niste frunze,dar au murit...era august si ft cald...nu am reusit sa inradacinez....insa am primit si o frunza cu bulbisor ..peste iarna s-a topit...mi-am luat gandul....
Aveam nevoie de un ghiveci si cand sa rastorn pamantul....bulbul avea muguras....acum are bobocei...schooting in curand....
 

Ioana

Member
Sini, sunt deosebite plantele tale.
Nu am incercat inca sa pun la inradacinat nicio frunza. E mai special decat la violete, de ex? Si cum face bulb? Face si firisoare de radacina?... :? :? :?
 
Sus