Genul Mammillaria

marioara

Member
Prima anul acesta a fost o hernandezii, dar nu am reusit sa fotografiez :( Urmatoarea este la fel de frumoasa
Mammillaria laui v.dasyacantha

 

cornelia

Fondator
Membru staff
A inflorit si la mine la serviciu un cactusel. Inca 2 au boboci. In comparatie cu anul trecut mi se par grabiti. Celui inflorit i-am facut poze, le descarc cand ajung acasa. :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Au diferit conditiile de iernare.
Unele genuri de Mammillaria si Rebutia "se grabesc" sa ne incante cu floricele devreme.
De aproape o luna Mammillaria laui ma incanta cu multe flori. :D



 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Pai nu asta inseamna repaus.
Repausul inseamna ca iei bietul tepos si sa-l pui la rece, adica 8-10 grade si de la sfarsitul lui noiembrie si pana in primele zile de martie sa UITI DE EL. Daca vrei floricele trebuie sa-l lasi sa doarma cateva luni ca sa aiba putere. Altfel doar vegeteaza ca un om anemic.
 

leonora

Active Member
In casa peste tot e cald, balconul e deschis,n-am racoare pentru ei,dar ma bucur ca a inflorit in conditiile vitrege de la mine :) .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dupa ploile reci din septembrie si caldurile din octombrie-noiembrie unele mammillarii au facut boboci si la mine.Nu cred ca se vor mai deschide ca duminica le-am bagat in balcon si colo e mai cald ca afara si nu mai au nici atata lumina.
Leonora, cred ca si a ta a inflorit datorita acelorasi conditii meteo. :nu stiu: :gandit:
 
Sus