Gaillardia

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am! :) Doua tufitze la fel ca a ta, alta cu flori rosu inchis spre grena, "Burgunder" si mai am 3 fire obtinute anul asta din seminte, una are deja pregatiti mici bobocei, celelalte sunt un pic in urma. Sper sa fie alte culori decat ce am inflorit, ca frunzele sunt usor diferite, deci...speranta moare ultima :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Atunci cand folosesti seminte, cam care e rata de reusita (incoltire, rezistenta etc.)? Sa stiu si eu pentru la anul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu le-am semanat prin februarie, tocmai ca sa vad cum germineaza. Au germinat prost, din 10 seminte cam 2-3, dar imi spunea Gabiuta ca daca le arunci in gradina toamna, rasar fara probleme. O sa incerc si asa anul asta, ca sa inmultesc tufa de "Burgunder', ca e f. frumoasa. Cam la toate le-am lasat ceva floricele sa se usuce, ca sa le pot scutura semintele
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa este.Rasare unde nu te astepti.Este decorativa,vesela prin culorile ei si florifera.
 

fixpix

Active Member
daa
si eu am o tufa destul de maaare.
din ce am obs eu, intr-adevar face multe seminte, sute s-au scuturat pe jos dar in primavara, cu toata teama mea, nu prea am vazut multe rasaduri.
asa ca, e SUPER asa!

 

elipopa

Active Member
are cineva varietati pitice? am vazut plantate ca bordura si mi-a placut mult cum arata!!
eu nu am decat din cele inalte si sunt interesata de ceva seminte de pitice daca are cineva disponibile :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elipopa, am eu o tufa care ramane mai pitica, 40 cm inaltime, florile au culoarea rosu cu galben pe margine. Daca vrei sa-mi spui, sa las ceva maciulii cu seminte sa se coaca, ca eu le cam tai, din motove estetice si de inflorire
 

anette_b

Member
si eu am 2 tufe cu zeci de flori . incerc sa descarc si poze dar sunt facute cu camera de pe tel. mobil...
seminte au facut destule.
nu stiu ce ma fac eu cu gradinuta mea din cauza pirului (off topic) . in primavara va trebui sa sap la cazma stratul de flori pt ca in toata gradina e plin de pir. bagi cazmaua si scoti metri , kilometri de radacina. si daca sap la primavara inseamna ca distrug toate posibilele plantute din semintele scuturate acum , nu ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anette, nu poti sa ierbicidezi? Cu o pompita sprayezi toate plantele de pir, selectiv
 

anette_b

Member
pai ierbicidul nu distruge si florile ? o parte...
dar oricum nu am sanse cu ierbicid pt ca situatia arata cam asa :un strat de vreo 5m lungime , cu flori.
restul , adica aprox 3000mp -pir. :) . am sapat si cernut brazda cu brazda si mi-e clar ca radacinile din vecinatate vor invada micul spatiu curat in no time.

daca intrebarea mea nu isi are locul aici , puteti sterge postarile . (admin. )
scuze !
 

dumitza

Member
A devenit una din pasiunile mele recente si m-am bucurat cand am gasit topicul.Am cumparat din magazin un plic de semite si am doar 4-5 rasaduri....imi doream mult din cea burgundy( am si eu dincea rosu cu galben)....dar nu cred ca din 5 e vreunu si asa.Am luat acum gaillardia pulchella care din cate am citit e anuala nu perena ca cea aristata....dar e super faina,ciufulita ....
Daca gasesc pe undeva burgundy....m-as multumi si cu seminte....acum imi pare rau ca nu am luat si de la polonezi seminte... nici nu mai stiu daca aveau si aristata:?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca rosii aveau la "Planteperene.ro"...incearca acolo nca nu e scump rasadul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dumitza a spus:
Daca gasesc pe undeva burgundy....m-as multumi si cu seminte....acum imi pare rau ca nu am luat si de la polonezi seminte... nici nu mai stiu daca aveau si aristata:?
Cred ca am eu seminte de gaillardi burgundy, ma uit maine si iti spun, daca am iti trimit cu tot dragul.Aveam si galben simplu, daca vrei...
 

dumitza

Member
claude a spus:
Cred ca am eu seminte de gaillardi burgundy, ma uit maine si iti spun, daca am iti trimit cu tot dragul.Aveam si galben simplu, daca vrei...
:indragostit: Multumesc mult.Am luat ceva galben de la Dianadia dar nu stiu daca e din cea perena,pana acum nu misca nimic unde am plantat-o :roll:
Daca gasiti seminte,de oricare imi trimite-ti mesaj.Multumesc frumos. :hug:
 

oanaiulia

Member
Eu mi-am cumparat rosie-visinie de la planteperene.ro anul acesta, si s-au dezvoltat asa de frumos! Am luat 2 plantute, si fiecare are acum cate 25-30 de flori mari. Am gasit azi o parte de planta rupta de la ploaia de ieri, si am pus -o in pamant, poate face radacini ... Ati inmultit careva prin metoda asta ? :speechless:
 

oanaiulia

Member
Asa si ale mele.... Parca le sunt grele tulpinile si se culca la pământ, dar apoi cand ies florile, se indreaptaiar in sus. Vreau sa încerc sa le prind una de alta... Sa stea mai drepte... Sau cel puțin mai adunate. Dar sunt interesante si asa... Sunt curioasa cat de mare se face tufa... Ca nu le am rezervat un loc foarte mare...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se face mare daca le lasi.Eu la una din tufe am pus un bat in mijlocul ei si le-am legat ca sa stea cat mai adunate dar se pare ca vor sa fuga oricum.Nu prea le place sa stea adunate :talking:
 
Sus