Fungicid

fixpix

Active Member
Intrebari tehnice!

Am cateva seminte de suculente (aloe, edithcolea) pe care le-as semana.

1 Printre instructiuni apare si "gatirea" la microunde al substratului... a mai incercat cineva?
Eu il mai frigeam in cuptor, dar pe atunci nu aveam micro.
Acuma am.
Dar cam cat timp trebuie tratat un substrat ca sa fiu sigur ca e STERIL?

2. Tratare substrat cu fungicid (Chinosol / copper based)
Folositi careva ceva fungicid?
Asta de unde se ia? Doar OBI/Brico ETC?

si un 3. Semintele astea cica se seamana cand sunt inca fresh. Dar vine iarna, frig, intuneric... ar avea mai mari sanse daca as astepta pana la primavara? Tinand cont ca unele seminte sunt doar 5 buc in plic, as vrea macar cate una sa reziste.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa mine edithcolea este cea mai mofturoasa dintre stapelii & co.
Sunt foarte frumoase dar n-as incepe sa seaman ceva cand se scurteaza ziua, chiar daca restul contiilor le-ai intruni.
In privinta pamantului "fript" nu stiu ce sa-ti spun, cateva minute. Am incercat o data demult de tot si... n-a folosit la nimic.
Deci nici experimentul nu l-am retinut ca fiind semnificativ.
Fungicid iti iei de la fitosanitare, magazinele mari nu au autorizatie de fitosanitare. Acolo cauti degeaba.
 

fixpix

Active Member
Mersi, Cornelia.
Toate semintele sunt deja semanate, asa la risc.
Rau am facut...ca deja 3 din 5 Edithcolea sunt putrezite :)
Oh well... asta e.
Doua mai arata cumva... le mai dau o sansa.
Ceva Aloe deja incepe sa incolteasca.
:hug:
 

kerkyra

Well-Known Member
A trebuit sa tund cativa abutiloni, crescusera urat, si am incercat sa-i pun la prins. Probabil ca nu e perioada optima acum, tot in pastila prin vara-toamna se prindeau rapid. Acum, insa lastarii mucegaiesc. As putea sa-i stropesc cu ceva, ma gandesc. Imi recomandati ceva?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Topsin - substrat
Previcur - infectie cambium
Dithane - infectie externa si tratament butasi
 

kerkyra

Well-Known Member
Am fost ieri la un magazin si am luat Topsin, am stropit lastarii pusi recent la inradacinat, sper sa fie bine. Multumesc!
 
Sus