Forsythia si rudele sale albe

kerkyra

Well-Known Member
Am in gradina aceasta tufa mare de forsythia. Anul acesta vad ca a inflorit mai mult pe lastarii care au dat de jos.
http://kerkyra.sunphoto.ro/Primavara/34307329
E posibil sa fie prea batrana si de aceea sa nu mai infloreasca?
Stiu ca florile apar pe lastarii de anul trecut, chiar daca a fost tunsa (o fi scapat sotul foarfeca in ea :D ) s-a intamplat dupa inflorire, deci nu cred ca tunderea e cauza.
Am de gand sa o frezez serios dupa ce ii trec florile, sa vad ce face la anul, daca nu, as intineri-o, desi cred ca e cam greu de scos.
 

victoria222

Active Member
Am patit si eu la fel ca tine, Kerkyra, anul trecut; si cred ca motivul a fost frigul puternic, caci anul asta uite ce frumos a inflorit:
 

nick1971

Active Member
kerkyra a spus:
Am in gradina aceasta tufa mare de forsythia. Anul acesta vad ca a inflorit mai mult pe lastarii care au dat de jos.
http://kerkyra.sunphoto.ro/Primavara/34307329
E posibil sa fie prea batrana si de aceea sa nu mai infloreasca?
Stiu ca florile apar pe lastarii de anul trecut, chiar daca a fost tunsa (o fi scapat sotul foarfeca in ea :D ) s-a intamplat dupa inflorire, deci nu cred ca tunderea e cauza.
Am de gand sa o frezez serios dupa ce ii trec florile, sa vad ce face la anul, daca nu, as intineri-o, desi cred ca e cam greu de scos.
si eu am avut una batrana si pana sa fiu "egradinareasa" :) nu stiam ca trebuie tunsa si inflorea ici colo cate o floricica, dupa ce am tuns-o drastic anul urmator a fost tot un galben :D
zic am avut ptr ca acum e noua casuta construita pe ea :oops:
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, cred ca si eu trebuie sa o tund, am s-o fac drastic dupa ce trec florile, ca asa am citit ca trebuie. Floricele are cateva, dar pe lastarii tineri iesiti pe langa ea.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am doua plantate acum 2 ani pe care n-am avut inspiratia sa le "coafez" asa ca au crescut saracele suie si uratele.
Dar anul asta li se-arata foarfeca :) :) si sa le vedem la primavara!!
 

kerkyra

Well-Known Member
Ieri m-a apucat vrednicia si am tuns drastic tufa batrana de forsythia. Au ramas niste bete, vad eu daca mai iese ceva la anul, daca nu, afar cu ea si punem alta mai tanara. Am infipt si cativa lastari in pamant sa vad daca se prind.
 

sicora fabian

Active Member
Forzitia nu se tunde ca un gard viu, ci se scoate de jos, cu totul, ceea ce este imbatranit. Practic, se rareste tufa, ramanand ce este tanar si doar se da o forma tufei, per ansamblu, scurtandu-se lastarii care au luat-o razna. Operatia se face, intr-adevar, dupa inflorire, cum spunea cineva!
 

sicora fabian

Active Member
Da, Kerkyra, dar ai vazut ce putine flori face? In special pentru ca-i tunsa vara, cand i se da jos, practic, toata floarea!
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, am citi si eu cand se tunde. A mea nu a inflorit deloc anul asta, decat pe niste lastari tineri care au iesit pe langa. Arata foarte urat, inalta, niste bete groase si goale, iar pe margini, cateva flori. Asa ca am riscat, o sa ma uit sa vad daca pot scoate ce e uscat, e mare tufa. Daca nu mai merge, incerc sa prind alti lastari. Si asa e inghesuiala in zona, e mult liliac, o iasomie, au crescut aiurea ca nu s-a ingrijit nimeni de ele. Multumesc oricum pentru sfaturi :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Vrea, nu vrea, întarzie, se codeste si se tot razgandeste, dar tot vine primavara. Cel putin forsythia mea asta-mi spune, impotrivindu-se cu stoicism gerului din ultimele nopti si zapezii ce i-a acoperit florile alaltaieri...

 
Sus