Formare hibiscus

Sash

Active Member
Am deschis un topic similar si la topicul hibiscusi, insa la ce am in minte pentru el cred ca mai degraba aici ii este locul.
Am un hibiscus tanar (sub 1 an) pe care vreau sa il "modelez" sub forma de copacel. Adica o tulpina goala, inalta si in varf coroana. Nu bonsai, ca are deja aprox 1,80m cu tot cu ghiveci.
Momentan arata cam asa: - in prima poza am incercat sa-l incadrez pe tot, in a doua doar partea de sus, viitoarea "coroana".


L-am lasat momentan sa creasca in voie, dar i-am rupt mugurasii/lastarii aparuti sub limita de 1,30 de unde as vrea sa inceapa "coroana". Da lastari intr-o veselie, cativa chiar au crescut marisori si n-a atins inca inaltimea "maxima admisa" din punctul meu de vedere asa ca i-am lasat varful in pace.
Si acuma intrebarea - sa ii rup toate frunzele de pe tulpina pana la punctul in care incepe sa se ramnifice ca sa "investeasca" mai mult in lastari/coroana? Sau frunzele respective inca ii sunt utile pentru a-si ingrosa tulpina?
 

vali

Active Member
Moderator
Sash a spus:
Si acuma intrebarea - sa ii rup toate frunzele de pe tulpina pana la punctul in care incepe sa se ramnifice ca sa "investeasca" mai mult in lastari/coroana?
Da. Lasa-i trunchiul gol pana in punctul in care vrei sa inceapa ramificarea, sau formarea coroanei. Eventuale frunze lasate mai jos de acest punct nu ajuta cu nimic la ingrosarea trunchiului. Operatia trebuie repetata, pentru ca noi muguri si noi frunze vor tinde sa apara in continuare.
Singura problema ar fi aceea ca vei avea un trunchi cu un aspect ”tubular” (cam acelasi diametru de jos pana sus), dar din ce am inteles ca urmaresti tu, nu cred sa te deranjeze...
 

angela draganoiu

Active Member
am incercat si eu sa fac un copacel dintr-un hibi rosu si, in mare, am reusit. am rupt toate frunzele care ieseau pe tulpina si la un moment dat au incetat sa mai apara tulpina raminind goala.
 

Sash

Active Member
Am luat exemplul din avatarul lui vali (mi-a placut mult filmul ala) si l-am "executat"

 
Sus